środa, 16 czerwca 2021

imieniny: Aliny, Justyny, Benona

RSS

Nowa harcówka pięknieje w oczach

01.10.2019 00:00 sub

Są zuchami, harcerzami i instruktorami działającymi w Szczepie Smoki na terenie Pszowa. Mają dużo zapału do pracy i dobre chęci. Mieli jedno marzenie - własna harcówce. - Nasz sen się spełnił i jest piękny - mówią zgodnie.

PSZÓW Działający od siedmiu lat pszowscy harcerze są jedną z najliczniejszych i lepiej działających jednostek w Hufcu Ziemi Wodzisławskiej. Organizują biwaki, obozy, letnie i zimowe akcje. Są zawsze widoczni podczas uroczystości patriotycznych. Od kilku miesięcy intensywnie remontują swoją nową siedzibę. Pachnące czystością ściany i sufity to w końcu lepsze warunki do pracy. - Część prac już zakończyliśmy, ale jeszcze kilka jest przed nimi - mówi Monika Gwizda, komendant Szczepu Smoki.

Znaleźli swoje miejsce

Przez długi czas miejscem spotkań pszowskich harcerzy był budynek przy ul. Skwary, który wynajmowali od Spółki Restrukturyzacji Kopalń (SRK). Dwa lata temu SRK poinformowało ich, że budynek chce sprzedać. Harcerze byli zdruzgotani takim obrotem sprawy. Choć warunki w harcówce nie były najlepsze, to sprzedaż budynku oznaczała, że zostaną bez swojej bazy. Dzięki ludziom dobrej woli udało im się znaleźć nowe miejsce. Od zeszłego roku ich harcówką jest dom parafialny parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Pszowie.

Remont pełną parą

Docelowo do ich dyspozycji ma być cały parter domu parafialnego, czyli 3 sale, łazienka oraz kuchnia. Łącznie prawie 300 m2. Aby poczuć się w nowym miejscu jak u siebie, harcerze w zeszłym roku podjęli decyzję o odświeżeniu i dostosowaniu pomieszczeń do swoich potrzeb. Smoki na pierwszy ogień wyremontowały łazienkę i kuchnię oraz dwie sale, które będą miejscem spotkań zuchów i harcerzy. - Jest pięknie - mówi Monika Gwizda. - Wymalowaliśmy ściany i sufity, wymieniliśmy też oświetlenie - wymienia. Prace remontowe wymagały jednak dużych nakładów finansowych, których harcerze nie posiadali. Dlatego postanowili zorganizować internetową zbiórkę pieniędzy. Dzięki niej udało im się zebrać ponad 4,5 tys. zł. - Wszystko, co udało nam się wyremontować do tej pory, zrobiliśmy sami wraz z ogromną pomocą rodziców naszych zuchów i harcerzy. Remont udało nam się wykonać z pozyskanych środków finansowych na zrzutce, dzięki sponsorom oraz darowiznom materialnym w postaci m.in. farb, mebli czy niezbędnego sprzętu - mówi komendant Szczepu Smoki.

Zrzutki ciąg dalszy

Do osiągnięcia pełnego sukcesu harcówka potrzebuje jeszcze kilka szlifów. - Do remontu pozostały nam jeszcze łazienka, kadrówka oraz magazyn. Musimy też zakupić opał na kolejną zimę - wymienia pani Monika. Z tego powodu harcerze postanowili uruchomić po raz drugi internetową zrzutkę, podczas której zbierają pieniądze na pokrycie dalszych remontów. - Dziękujemy wszystkim osobom, które pomogły nam i tym którzy cały czas to robią. Ogrzana i wyremontowana harcówka jest w dalszym ciągu naszym celem, do którego osiągnięcia niezbędna jest pomoc ludzi dobrej woli - mówi Monika Gwizda.(juk)

Śpiewające otwarcie harcówki

16 listopada w Miejskim Ośrodku Kultury w Pszowie od wczesnych godzin porannych będzie trwał Festiwal Piosenki Harcerskiej pn. Złota Nutka. W imprezie weźmie około 350 harcerzy i zuchów z naszego regionu. - Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do posłuchania utalentowanej młodzieży powiatu wodzisławskiego - mówi Monika Gwizda, Komendant Szczepu Smoki. - Podczas trwania festiwalu odbędzie się też oficjalne otwarcie naszej harcówki. Już nie możemy się doczekać tego wyczekiwanego przez nas wydarzenia - zapowiada.

  • Numer: 40 (984)
  • Data wydania: 01.10.19
Czytaj e-gazetę