Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 39 (983) Data wydania: 24.09.19
Czytaj e-gazetę

Kącik ZUS

Odpowiada Beata Kopczyńska rzecznik regionalny ZUS Województwa Śląskiego

Jestem na urlopie górniczym aż do końca 2020r. W tym czasie zatrudniłem się w pewnej firmie, ale nie jest ona związana z kopalnią. Chciałbym wiedzieć, czy aby przejść na emeryturę górniczą muszę się zwolnić z obydwu firm, choćby na 1 dzień, czy tylko z SRK?

Po wykorzystaniu urlopu górniczego, nie trzeba rozwiązać stosunku pracy z każdym pracodawcą aby nabyć prawo do emerytury górniczej. Trzeba jednak rozwiązać stosunek pracy z każdym pracodawcą, by ZUS rozpoczął wypłatę emerytury.

Czy studia liczą się do okresów nieskładkowych przy obliczaniu emerytury górniczej i w jakim wymiarze. Studia zacząłem w 1989, skończyłem w 1994, a pracować zacząłem w 1995 roku.

Okres nauki w szkole wyższej na jednym kierunku, pod warunkiem ukończenia tej nauki, w wymiarze określonym w programie studiów, jest okresem nieskładkowym. Będzie zaliczony do wyliczenia wysokości emerytury górniczej wskaźnikiem 0,7% podstawy jej wymiaru, za każdy rok. Warto uzyskać z uczelni zaświadczenie o programowym wymiarze studiów na danym kierunku. Gdyby nauka trwała krócej, wówczas ZUS zaliczy okres nauki w szkole wyższej w wymiarze określonym w programie studiów.

Czy urlop rodzicielski zaliczany jest do pracy górniczej? Czy należy go odpracować taki urlop tak jak okresy kiedy przebywa się na chorobowym?

W ustawie emerytalnej w art. 50 c ust. 1 wymienione są wszystkie okresy, które uznaje się za pracę górniczą. Urlop rodzicielski nie został wymieniony, dlatego podobnie jak okresy niezdolności do pracy na skutek choroby, będzie odliczony z okresu pracy górniczej.

Prowadzę od ponad firmę. Korzystam z niższych składek do ZUS. Jeszcze nie mam takich przychodów, by patrzeć ze spokojem w przyszłość. Chciałbym się dowiedzieć, czy taka osoba jak ja, która jest na preferencyjnych składkach, może przejść potem na tzw. mały ZUS?

- Tak. Po 24 miesiącach korzystania z możliwości opłacania niższych składek na ubezpieczenia społeczne (obliczonych od 30 proc. minimalnego wynagrodzenia) płatnik składek może skorzystać z tzw. małej działalności (często zwanej małym ZUS). Będzie tak, jeśli spełnia Pan ustawowe warunki i w ciągu 7 dni od daty zakończenia ulgi preferencyjnych składek zgłosi się do ubezpieczeń z kodem 05 90 lub 05 92.