Piątek, 20 września 2019

imieniny: Eustachego, Filipiny, Faustyny

RSS

Kącik ZUS

13.08.2019 00:00 sub

Odpowiada Beata Kopczyńska rzecznik regionalny ZUS Województwa Śląskiego

Mam jednoosobową firmę usługową. Zajmuję się doradztwem personalnym i rozwojem osobistym. Już od dwóch lat czekam na operację kolana. Wreszcie udało mi się dostać termin. Operacja ma być w połowie września. Z mojej działalności odprowadzam składkę chorobową i zdrowotną. Chciałbym się dowiedzieć, czy ZUS wypłaci mi chorobowe z automatu, czy muszę coś zrobić? Czy muszę przyjść teraz i powiadomić ZUS?

Jeżeli jako osoba prowadząca działalność gospodarczą zgłosił się Pan do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego i terminowo opłacał Pan składki przez co najmniej 90 dni, będzie miał Pan prawo do zasiłku chorobowego. Po wystawieniu przez lekarza zwolnienia lekarskiego powinien Pan tylko złożyć do ZUS wniosek o wypłatę zasiłku - najlepiej na druku ZUS Z-3b. We wniosku wskazuje Pan m.in., o jaki zasiłek Pan wnioskuje, jakim ubezpieczeniom podlega i z jakiego ubezpieczenia ma być wypłacony zasiłek - z ubezpieczenia chorobowego czy wypadkowego. Wniosek może Pan złożyć osobiście w dowolnej placówce ZUS, można go także wysłać pocztą albo najłatwiej i najszybciej, nie wychodząc z domu, można go wysłać przez PUE, czyli elektronicznie.

Mój maż, rocznik 1943, przeszedł na wcześniejszą emeryturę w 2004 roku, pracował 43 lata w jednym zakładzie. Pracował w warunkach szkodliwych, jako dekarz. Miał ją obliczoną z zarobków z kolejnych 10 lat pracy. Czy nie można jej przeliczyć według nowych zasad, czyli ze zgromadzonego kapitału i składek? Pracownicy z jego zakładu, którzy teraz odchodzą na emerytury i tak samo zarabiali jak zarabiał mój mąż, tak dostają 2400-2500 zł. Mąż, już z dodatkiem po ukończeniu 75 lat ma około 1900 zł. Czy za pracę w szkodliwych warunkach nie powinien dostawać jakiegoś dodatku? Po przejściu na emeryturę mąż już nie pracował.

Nie ma dodatków za pracę w szkodliwych warunkach. Z tego tytułu można przejść na wcześniejszą emeryturę i Pani mąż z tego skorzystał przechodząc w 2004 roku na świadczenie. Nie ma też możliwości przeliczenia emerytury, jeśli mąż nie kontynuował zatrudnienia w chwili ukończenia powszechnego wieku emerytalnego.

Jestem rencistą i prowadzę działalność gospodarczą. Już rok płacę terminowo składki na ubezpieczenie chorobowe. Czy u lekarza mogę wziąć zwolnienie i starać się o zasiłek w ZUS?

Tak, jeżeli jako osoba prowadząca działalność gospodarczą zgłosił się Pan do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego i terminowo opłacał Pan składki. Jeśli lekarz zdecyduje, że jest Pan niezdolny do pracy i wystawi elektroniczne zwolnienie lekarskie, powinien się Pan zwrócić do ZUS z wnioskiem o wypłatę zasiłku - najlepiej na druku ZUS Z--3b. Ważne: osoby które mają prawo do emerytury lub renty w przypadku podlegania ubezpieczeniu chorobowemu z tytułu umowy o pracę czy z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej, mają prawo do zasiłku chorobowego, macierzyńskiego czy opiekuńczego, ale nie będą miały prawa do świadczenia rehabilitacyjnego.

  • Numer: 33 (978)
  • Data wydania: 13.08.19
Czytaj e-gazetę