Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 29 (974) Data wydania: 16.07.19
Czytaj e-gazetę

Rogowsko-turski spór o drogi

Radny Stanisław Zbroja uważa, że o podziale środków na zadania drogowe decyduje silna reprezentacja przedstawicieli Turzy Śl. we władzach gminy

ROGÓW, GORZYCE, TURZA ŚL. Radny Stanisław Zbroja od kilku miesięcy apeluje o remont ul. Dębowej w Rogowie. O remont tej drogi upomniał się również na ostatniej sesji rady gminy, która odbyła się 27 czerwca. - Miałem dyżur w sołtysówce, na który przyszli goście z ul. Dębowej. Ich korespondencja z gminą na temat tej drogi trwa od 2008 r. Jedyne co, to gmina zasypuje tłuczniem dziury. Mieszkańcy naprawdę bardzo proszą, by wójt i rada gminy tą ulicą się zajęli – powiedział Zbroja i sam ponowił apel by coś wreszcie z tą ulicą zrobić, bo jest w katastrofalnym stanie.

Radny uważa, że decyduje siła przebicia

– Na Turzę zawsze się pieniądze znajdą, choć ul. 27 Marca spokojnie może poczekać na prace. Są dużo ważniejsze ulice, przy których mieszka dużo ludzi, choćby Piaskowa w Bełsznicy czy Dębowa właśnie. Mieliśmy ustalić kolejność remontów ulic. Dwa miesiące minęły, za chwilę o tym zapomnimy. I decydować będzie to, kto ma większe przebicie. Akurat we władzach gminy są turzanie, może to jest moje takie prywatne odczucie, może inni radni mają inne odczucia, ale ja mam właśnie takie, że prawie wszystkie środki, jeśli chodzi o drogi, idą na Turzę. Jak najszybciej usiądźmy i zróbmy listę priorytetów zadań drogowych i działajmy dla całej gminy, a nie tylko dla sołectwa, z którego pochodzą rządzący – powiedział Zbroja.

„Byłby pan chyba chory”

Swoim wystąpieniem radny Zbroja poruszył Piotra Wawrzycznego, przewodniczącego rady gminy, mieszkańca Turzy Śl. - Panie radny, dziękuję bardzo, ale proszę mi aż tak nie schlebiać. Chciałbym mieć taką moc sprawczą, ale tak nie jest. To, że akurat turzanin jest przewodniczącym rady nie ma żadnego znaczenia, bo jest nas 21 równych radnych. Każdy ma jeden głos. Każdy z nas może zabiegać o to, co uważa za słuszne, ale myślę, że wszyscy działamy w interesie całej gminy, a nie tylko Turzy. Poza tym chyba byłby pan chory gdyby na którymś posiedzeniu, czy to rady gminy, czy komisji nie wytknął pan czegoś radnym z Turzy, czy w ogóle sołectwu. Czyżowicom zresztą również, choć dziś się udało, ale myślę, że na kolejnym posiedzeniu zostanie to nadrobione – odpowiedział Wawrzyczny.

Wójt: decyduje możliwość pozyskania pieniędzy

Głos zabrał również Daniel Jakubczyk, skądinąd rodowity turzanin. - Był taki okres, że więcej się robiło w Turzy, teraz robi się więcej w Gorzycach i Osinach, choćby ul. Raciborska i Zamkowa. Został złożony wniosek o dofinansowanie do inwestycji drogowej nie w Turzy, a w Bełsznicy i Rogowie. Czekamy na decyzję, jeśli ul. Wiejska otrzyma dofinansowanie, to właśnie wtedy ta ulica na terenie Bełsznicy i Rogowa będzie realizowana – powiedział Jakubczyk i dodał: – Jeśli mam typować drogi do remontu, to typuję te, na które możemy dostać dofinansowanie. Dlatego na terenie parafii rogowskiej, staramy się o środki nie na Dębową, gdzie jest 4 czy 5 zabudowań, a na ul. Wiejską, gdzie zabudowań jest kilkanaście. Typujemy drogi w sposób optymalny, a nie polityczny czy geograficzny.

Radny nieprzekonany

Zbroja jednak nie był przekonany do argumentów wójta. - Ja patrzę na liczby, patrzę jakie kwoty idą na poszczególne sołectwa. Jeśli kogoś urażam, to przepraszam, ale nie taki jest mój cel. Chcę żeby te kwoty były sprawiedliwie dzielone. Jeśli na ulicy Ligonia widzę ponad 1 km remontowanej drogi, który kosztował 4,5 mln zł, to nie wiem czy to jest słuszne. Jeśli patrzę na boisko przy szkole w Turzy, to też nie wiem, czy musiało być droższe od tego w Gorzycach czy Rogowie – powiedział Zbroja.

Wójt odparł, że akurat w Gorzycach gmina przystąpi do drugiej fazy robót i może się okazać, że po ich zakończeniu boisko to okaże się droższe niż w Turzy. - W Turzy boisko znajduje się na skarpie, konieczna była budowa muru oporowego. Koszt remontu ulicy Ligonia nie jest niczym niezwykłym. Ulica Zamkowa w Gorzycach, której jest niespełna kilometr, kosztować będzie grubo ponad 4,5 mln. Takie są kwoty, takie są wartości – powiedział Jakubczyk. Przypomniał, że 5,1 mln zł pochłonie termomodernizacja i rozbudowa przedszkola w Rogowie. Podkreślił, że inwestycje realizowane są zadaniowo, czyli tam gdzie są największe potrzeby i możliwości ich realizacji przy wsparciu dofinansowania.(art)

Ul. Dębowej brak w nawigacji

Przy okazji radny Zbroja opowiedział historię, którą miał usłyszeć od mieszkańców. Jak powiedział, któregoś dnia, prawdopodobnie małżeństwo z trójką dzieci zaczęło się awanturować na ulicy Dębowej. - Dzieci płakały. Ktoś zadzwonił po policję. Ta po 20 minutach oddzwoniła, że nie ma takiej ulicy w GPS-ie. Dopiero po wyjaśnieniach mieszkańca, że na Dębową trzeba zjechać z ulicy Poprzecznej przyjechała policja. Ale ci państwo już czmychnęli w las, wózek pod pachę zabrali. Bulwersujące jest to, że służby nie mają tej ulicy w GPS-ie. Kto ma ją tam nanieść? – pytał Zbroja, ale odpowiedzi nie usłyszał. Jak sprawdziliśmy Dębowej rzeczywiście próżno szukać w nawigacji. W naszej okolicy GPS wskazuje ul. Dębową… w Skrzyszowie.