Sobota, 8 sierpnia 2020

imieniny: Cyriaka, Emiliana, Sylwiusza

RSS

Ten obiekt daje nadzieję na kolejnego Sikorę

18.06.2019 00:00 sub

W Wodzisławiu Śl. w sąsiedztwie Szkoły Podstawowej nr 28 i Rodzinnego Parku Rozrywki „Trzy Wzgórza” powstała 10-stanowiskowa strzelnica sportowa. Swoje umiejętności będą na niej doskonalić przede wszystkim młodzi biathloniści.

WODZISŁAW ŚL. 10 czerwca punktualnie o godz. 11.00 odbyło się otwarcie strzelnicy sportowej przy Szkole Podstawowej nr 28 w Wodzisławiu Śl. W uroczystości wzięli udział m.in. utytułowany biathlonista Tomasz Sikora, prezes Polskiego Związku Biathlonowego Dagmara Gerasimuk, władze miasta na czele z prezydentem Mieczysławem Kiecą, wodzisławscy radni oraz zaproszeni goście. - To jedyna taka strzelnica na Śląsku i jedna z najnowocześniejszych w całej Polsce - podkreślali zgodnie.

Nowy obiekt, nowa gospodyni

Strzelnica stała się bezpośrednim zapleczem Biathlonowego Ośrodka Szkolenia Sportowego Młodzieży w Wodzisławiu Śl. Od 10 czerwca kieruje nim Edyta Zając, trener wodzisławskiego UKS Strzał. - Ten obiekt jest spełnieniem moich marzeń - przyznaje trenerka. - Ze strzelnicy będą korzystać zawodnicy klubu, klasy sportowe, ale też starsi zawodnicy, dla których powstał biathlonowy ośrodek - dodaje. Pani Edyta zapowiada, że w niedalekiej przyszłości na nowym obiekcie rozegrane zostaną m.in. Mistrzostwa Śląska w biathlonie. Nie zabraknie też wydarzeń skierowanych do mieszkańców Wodzisławia Śl.

Czekają na następcę

– Ta strzelnica wraz z całym biathlonowym ośrodkiem będzie dawać nadzieję na rozwój tej dyscypliny w naszym regionie w oparciu o europejskie standardy - uważa Mieczysław Kieca. Wodzisławianin i jednocześnie najbardziej utytułowany polski biathlonista Tomasz Sikora przyznaje, że z otwarcia strzelnicy jest bardzo szczęśliwy. - Osobiście o takich warunkach treningowych mogłem tylko pomarzyć - mówi. - To bardzo potrzebny obiekt. Mamy dużo młodzieży, która chce trenować biathlon. To miejsce stworzyło im niesamowite ku temu warunki - dodaje mając nadzieję, że być może dzięki temu doczeka się swojego następcy. Co o nowym obiekcie sądzą jego przyszli użytkownicy? - Przede wszystkim nie będziemy musieli już tracić czasu na dojazdy do ośrodków zamiejscowych, gdzie są strzelnice. Te zaoszczędzone godziny będziemy mogli wykorzystać na dłuższe treningi - mówi 15-letni zawodnik UKS Strzał Wodzisław Śl. Adam Kałuża. - Dłuższe treningi na tym nowym obiekcie przyczynią się również do poprawy naszej celności i umiejętności strzeleckich. A to przełoży się na nasze wyniki - podkreśla.

Współpraca potwierdzona

Podczas uroczystego otwarcia strzelnicy zostały wymienione dokumenty dotyczące współpracy między miastem Wodzisław Śl. a Polskim Związkiem Biathlonowym. - Współpracę z miastem podjęliśmy już kilka lat temu. Umowa, która została niedawno podpisana, pieczętuje nasze dotychczasowe działania. W porozumieniu została zawarta deklaracja, że jako Związek będziemy działać na rzecz promowania tego miejsca - tłumaczy Dagmara Gerasimuk. Zapewnia, że Związek będzie kierował do Wodzisławia najzdolniejszą młodzież, by na tutejszych obiektach mogła szlifować swoje umiejętności. - Wreszcie mamy gdzie trenować biathlon na Śląsku - mówi. - Oprócz Kubalonki i tamtejszego obiektu zimowego nie dysponowaliśmy do tej pory obiektem, gdzie moglibyśmy przez cały rok przygotowywać młodzież. Teraz już mamy - dodaje. (juk)

Strzelnica powstała na obszarze o łącznej powierzchni około 4 tys. m2. Pole strzelnicy jest złożone m.in. z toru strzeleckiego, stanowisk tarcz strzeleckich, rampy strzeleckiej, stanowisk z matami, miejsc dla trenerów, mediów i sędziów oraz kontenera magazynowo-socjalnego. Strzelnica ma podłoże trawiaste. Natomiast rundy karne oraz trasa biegowa jest asfaltowa. Strzelnica posiada 10 stanowisk, które dzieli od celu 50 metrów. Średnica tarcz wynosi 4,5 cm (w pozycji leżącej) i 11 cm (w pozycji stojącej). Mimo że obiekt jest dedykowany biatlonistom, to mogą na niej również trenować inni strzelcy sportowi oraz policjanci. Na realizację inwestycji miasto pozyskało ponad 1,2 mln zł ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej Ministerstwa Sportu i Turystyki. Całościowy koszt wyniósł około 3,2 mln zł. Przypomnijmy, że młodzi biathloniści wcześniej zyskali już nową bazę noclegową. W budynku SP nr 28 przygotowano 44 miejsca do spania o standardzie hotelu akademickiego.

  • Numer: 25 (970)
  • Data wydania: 18.06.19
Czytaj e-gazetę