Sobota, 8 sierpnia 2020

imieniny: Cyriaka, Emiliana, Sylwiusza

RSS

Na Zofiówce mają najlepszych ratowników

18.06.2019 00:00 sub

7 czerwca na terenie boiska sportowego w Połomi odbyły się Zawody Ratowników Górniczych JSW. Gospodarzem zawodów byli ratownicy Ruchu „Borynia” - zwycięzcy zeszłorocznych zmagań.

POŁOMIA, JASTRZĘBIE-ZDRÓJ Zawody otwarł oficjalnie Tomasz Śledź, zastępca prezesa zarządu JSW ds. technicznych pan. Na miejscu zebrało się spore grono kibiców, wśród nich znaleźli się dyrektorzy kopalń, którzy dopingowali swoich zawodników, a także uczniowie miejscowego ZSP w Połomi, którzy na żywo mogli zobaczyć jak wygląda praca ratownika i z jakimi trudnościami musi się zmierzyć w swoim zawodzie.

Na specjalnie przygotowanym torze oceniano nie tylko szybkość, ale również technikę wykonywanych zadań. Do zdobycia podium potrzebna także była perfekcyjna znajomość udzielania pierwszej pomocy. Ratownicy musieli pokonać tor sprawnościowy w symulowanej akcji ratowniczej - na powierzchni zbudowano przeszkody porównywalne z tymi, które rzeczywiście mogą wystąpić w podziemnych korytarzach m.in. tunel, ruchome platformy, tor przeszkód. Punkty zdobywano również za technikę transportowania rannego na noszach.

W rywalizacji siedmiu zastępów ratownictwa ze wszystkich kopalń JSW zwyciężyła drużyna ratowników górniczych z Ruchu Zofiówka. Drugie miejsce zajęli ratownicy z Boryni, trzecie miejsce wywalczył ruch Jastrzębie. Kolejne pozycje w rywalizacji zajęły reprezentacje kopalń Budryk, Knurów, Pniówek i Szczygłowice. (red.)

  • Numer: 25 (970)
  • Data wydania: 18.06.19
Czytaj e-gazetę