Sobota, 8 sierpnia 2020

imieniny: Cyriaka, Emiliana, Sylwiusza

RSS

Zbierają na nowy sztandar

18.06.2019 00:00 sub

Trwa publiczna zbiórka pieniędzy na nową chorągiew krzyżkowickiej jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej.

PSZÓW Przy pomocy serwisu internetowego trwa spontaniczna akcja pn. Zbiórka na sztandar dla OSP Krzyżkowice. Jej celem jest zebranie pieniędzy na zakup nowego sztandaru dla jednostki. Potrzeba 8 tys. zł. - Pokażmy strażakom, że mogą na nas liczyć, tak jak my zawsze możemy liczyć na nich - mówi inicjator akcji pszowianin Grzegorz Fryc.

30 lat za długo

– Podczas miejskich obchodów święta 3 maja strażacy wystawili swój poczet sztandarowy. Po szybkich oględzinach chorągwi łatwo zauważyć, że lata świetności ma już za sobą - mówi pan Grzegorz. Jak wyjaśnia, napis na sztandarze brzmi „W służbie Ojczyzny Ludowej”. - Polski Ludowej nie ma już od 1989 r., dlatego uważam, że nasi strażacy potrzebują nowego sztandaru - dodaje. Podkreśla, że chorągiew należałoby wymienić również z tego powodu, że wielu ludzi doznało krzywd ze strony władz komunistycznych w tamtym okresie. - Np. mój pradziadek Franciszek Konieczny żołnierz AK, który po II wojnie światowej był brutalnie przesłuchiwany przez władze komunistyczne i do końca życia odczuwał represje z powodu bycia polskim żołnierzem - mówi mieszkaniec Pszowa.

Każdy może się dołożyć

W trakcie rozmów pana Grzegorza z krzyżkowckimi strażakami okazało się, że nie są oni w stanie pokryć kosztów przygotowania sztandaru z własnych pieniędzy. Dlatego na portalu zrzutka.pl uruchomił on zbiórkę na ten cel. Potrzebne jest 8 tys. zł. Zgromadzone pieniądze mają pokryć koszty wykonania sztandaru wraz z drzewcem, pokrowcem, rękawiczkami i szarfami. - Każdy z mieszkańców wie, ile nasi ochotnicy robią dla naszego miasta. Zabezpieczanie imprez, szkolenia dla dzieci, wyjazdach do pożarów oraz innych akcji. To dzięki nim możemy spać spokojnie każdego dnia. Dlatego w imieniu strażaków zwracam się do wszystkich mieszkańców z prośbą o wsparcie jednostki i przekazanie datków w celu nadania jej nowego sztandaru - apeluje mieszkaniec. - Wsparcie zrzutki to kilka minut, parę kliknięć, a każda złotówka jest ważna - podkreśla. Pan Grzegorz dodaje, że w najbliższym czasie powstanie także komitet społeczny, a zbiórka zostanie oficjalnie zalegalizowana przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. - Wówczas będę chciał także udostępnić puszki na datki i wykorzystać różne miejskie imprezy na dalszą zbiórkę. Chcę także poprosić miejskich przedsiębiorców o finansowe wsparcie przedsięwzięcia - zapowiada.

Sztandar dumą, nie wstydem

Co o akcji myślą sami strażacy? Prezes OSP Krzyżkowice Tomasz Cyranka mówi nam, że akcja go pozytywnie zaskoczyła. - Do tej pory jednostka miała większe potrzeby niż wymiana chorągwi. Mówię tutaj o np. zakupie sprzętu do ratowania życia oraz mienia - mówi. - Cieszę się, że to od mieszkańca wyszła propozycja zbiórki pieniędzy na ten cel, ponieważ pomysł jest jak najbardziej słuszny - dodaje. Prezes Cyranka jednak podkreśla, że ochotnicy nigdy swojego sztandaru się nie wstydzili. Wręcz przeciwnie - z dumą go nosili. (juk)

  • Numer: 25 (970)
  • Data wydania: 18.06.19
Czytaj e-gazetę