Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 25 (970) Data wydania: 18.06.19
Czytaj e-gazetę

„Co mam zrobić z dużymi odpadami? Przywieźć pod urząd?”

Dlaczego w naszej gminie nie funkcjonuje PSZOK? - z takim pytaniem do naszej redakcji zadzwoniła mieszkanka Syryni, prosząc o zachowanie anonimowości.

SYRYNIA, LUBOMIA Niemal we wszystkich gminach powiatu wodzisławskiego funkcjonują Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Mieszkańcy mogą tam oddawać za darmo odpady, które nie mieszczą się do standardowych kubłów, np. wielkogabarytowe, albo inne odpady, których chcą się pozbyć nie czekając na odbiór sprzed posesji. Takiej możliwości nie mają jednak mieszkańcy gminy Lubomia. W tej gminie PSZOK nie został uruchomiony, mimo że o obowiązku takim mówi Ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, a konkretnie art. 3 ust. 2 pkt 6 tej ustawy, który brzmi: „Gminy zapewniają czystość i porządek na swoim terenie i tworzą warunki niezbędne do ich utrzymania, a w szczególności: tworzą punkty selektywnego zbierania odpadów komunalnych w sposób zapewniający łatwy dostęp dla wszystkich mieszkańców gminy, które zapewniają przyjmowanie co najmniej takich odpadów komunalnych jak: przeterminowane leki i chemikalia, zużyte baterie i akumulatory, zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, meble i inne odpady wielkogabarytowe, zużyte opony, odpady zielone oraz odpady budowlane i rozbiórkowe stanowiące odpady komunalne, a także odpadów komunalnych określonych w przepisach wydanych na podstawie art. 4a rozporządzenie w sprawie selektywnego zbierania odpadów”.

– Tymczasem w naszej gminie nie ma PSZOK-u. Pytałam więc w urzędzie gminy, co mam zrobić z dużymi odpadami. Usłyszałam, że w październiku będzie organizowana zbiórka odpadów wielkogabarytowych – mówi nasza czytelniczka. Wyjaśnia, że do października nie chce czekać, bo zależy jej na zrobieniu porządku teraz. - Tyle się mówi utrzymaniu czystości, więc nie chcę wywozić tego do lasu, nie chcę też tego palić w piecu, choć miałabym taką możliwość, ale nie chcę truć siebie i sąsiadów. Więc chyba pozostanie mi to wywieźć na parking przed urząd, żeby wystawić im to przed tą ich kamerką – nie kryje zdenerwowania nasza rozmówczyni.

Co na to urząd? Gdzie nasza czytelniczka i inni mieszkańcy gminy mają składać odpady wielkogabarytowe i inne, o których mówi ustawa? Czy w gminie Lubomia powstanie w końcu PSZOK? Dlaczego gmina tak długo zwleka z jego uruchomieniem?

Włodarze gminy Lubomia tłumaczą, że owszem - stacjonarnego PSZOK-u na razie nie ma - ale funkcjonuje tzw. PSZOK mobilny, czyli ich zdaniem, gmina wypełnia wymogi ustawy. Wspomniane odpady wielkogabarytowe są odbierane bezpośrednio od mieszkańców przez firmę, zgodnie z ogłoszonym harmonogramem. Zastępca wójta Lubomi Bogdan Burek wyjaśnia, że wkrótce to ma się jednak zmienić. Jest plan, by uruchomić PSZOK stacjonarny. - Wprowadziliśmy PSZOK mobilny, żeby sprawdzić jego funkcjonowanie. Ale widzimy, że obecnie jest potrzeba uruchomienia PSZOK-u stacjonarnego. Dlatego już jakiś czas temu rozpoczęliśmy procedurę - mówi zastępca wójta.

PSZOK ma powstać w miejscu byłej stacji uzdatniania wody w Lubomi. Priorytetem były odpowiednie zapisy w planie zagospodarowania przestrzennego, które miały umożliwić lokalizację punktu w tym miejscu. Ten etap udało się zamknąć. - Teraz chcemy teren utwardzić. Materiały mamy już zgromadzone. Później pojawią się odpowiednie kontenery. Chcielibyśmy uruchomić PSZOK jeszcze w tym roku. Na pewno nie wcześniej niż we wrześniu - zaznacza Bogdan Burek. Dokładnej daty nie podaje. Co więc mieszkanka Syryni ma teraz zrobić z odpadami? Przecież nie wyobraża sobie, że będą zalegały na jej posesji przez kolejne miesiące. - Rozumiemy tego rodzaju sytuacje i jeśli ktoś ma taki problem, to prosimy o kontakt z kierownikiem komunalki, postaramy się pomóc - zapewnia zastępca wójta Lubomi. (art), (mak)