Wtorek, 4 sierpnia 2020

imieniny: Dominika, Protazego, Jana

RSS

Wojskowe samoloty latały nad powiatem

18.06.2019 00:00 sub

Nasi czytelnicy informują, że nad powiatem wodzisławskim krążą samoloty wojskowe. Maszyny widzieli m.in. mieszkańcy Rydułtów i Wodzisławia Śl. - Bardzo nisko przelatują nad naszymi domami - dziwi się mieszkaniec Rydułtów.

POWIAT Czytelnicy przekazują, że widzieli wojskowe samoloty transportowe (m.in. C-130 Herkules i CASA). - Przez ostatnie 2 dni samolot bardzo nisko przelatuje nad naszymi domami. Zdziwiło mnie to, bo do tej pory nie mieliśmy okazji zobaczyć wojskowych samolotów tak nisko i tak często - zastanawia się mieszkaniec Rydułtów. - Dodatkowo w ubiegłym tygodniu widziałem podążającą autostradą A1 i A4 kolumnę wozów bojowych i wyrzutni rakietowych. Może to jakieś manewry w naszym regionie? - dopytuje.

– W Krostoszowicach dwa razy widzieliśmy C-130 i raz samolot CASA. Lecą zawsze tą samą trasą, czyli od strony Jastrzębia, przez Wilchwy, w kierunku centrum Wodzisławia i na Rydułtowy. Co ciekawe, przez to, że lecą tak nisko, nie słychać ich z oddali, tylko w ostatniej chwili, kiedy przelatują nad głową - przekazuje inna osoba. W minionym tygodniu samoloty latały nad powiatem wodzisławskim niemal dzień w dzień.

Prawdopodobnie przeloty mają związek z przygotowaniami do ćwiczeń „Dragon” 2019. To największe w tym roku manewry Wojska Polskiego. W ćwiczeniu pod kryptonimem „Dragon” weźmie udział ok. 18 tys. żołnierzy, w tym ok. 3 tys. z zagranicy. Wraz z Polakami prowadzenie operacji obronnej przetrenują wojskowi m.in. ze Stanów Zjednoczonych, Niemiec i Węgier.

Najbliższa baza lotnictwa transportowego znajduje się w Krakowie-Balicach (8. Baza Lotnictwa Transportowego). Przeznaczona jest do zabezpieczenia i realizacji zadań transportu lotniczego na korzyść jednostek wojskowych Rodzajów Sił Zbrojnych Rzeczpospolitej Polskiej oraz dla Polskich Kontyngentów Wojskowych.

(mak), (art)

  • Numer: 25 (970)
  • Data wydania: 18.06.19
Czytaj e-gazetę