Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 23 (968) Data wydania: 04.06.19
Czytaj e-gazetę

Kącik ZUS

Odpowiada Beata Kopczyńska rzecznik regionalny ZUS Województwa Śląskiego

21 czerwca kończę 60 lat. Słyszałam, że to nie jest dobry miesiąc na składanie wniosku o emeryturę, że lepiej poczekać. Dlaczego?

Czerwiec to najmniej korzystny miesiąc do przejścia na emeryturę. Wszystko z powodu waloryzacji składek i kapitału początkowego. Nie jest tajemnicą, że im dłużej pracujemy, tym nasze świadczenie jest wyższe. Przyszli emeryci w większości już o tym wiedzą. Natomiast warto mieć również tę świadomość, że na wysokość naszej emerytury może mieć wpływ miesiąc, w którym na nią przechodzimy. Niekorzystnym terminem dla przyszłych emerytów jest czerwiec. Spowodowane jest to przepisami dotyczącymi waloryzacji składek i kapitału początkowego. Są dwa rodzaje waloryzacji: roczna oraz kwartalna. Świadczeniobiorca, którego emerytura zostanie przyznana w okresie od lipca do maja ma prawo do waloryzacji rocznej i kwartalnych, natomiast osoba, która nabywa prawo do wypłaty świadczenia w czerwcu, jedynie do waloryzacji rocznej. Oznacza to, że takie świadczenie może być mniej korzystne. Jednak w celu uzyskania wyjaśnień w swojej indywidualnej sprawie zapraszamy do skorzystania z porady u doradców emerytalnych, którzy są do dyspozycji w każdej placówce ZUS w godzinach pracy urzędu. Dla emerytur przyznawanych na dotychczasowych zasadach (czyli tzw. stare emerytury, w tym również emerytur górniczych) znaczenie ma marzec, w którym zmienia się kwota bazowa.

Sąsiadki opowiadają, że nie raz składały wnioski o przeliczenie świadczenia i wychodziło im to korzystniej. Chciałabym wiedzieć kiedy można przeliczyć emeryturę? Może i dla mnie okazałoby się to korzystniejsze, bo na rękę mam nieco ponad tysiąc złotych.

Emeryturę lub rentę możemy przeliczyć jeśli: przy składaniu wniosku o przyznanie świadczenia nie dysponowała Pani wszystkimi dokumentami za okresy ubezpieczenia, które moglibyśmy uwzględnić przy obliczaniu świadczenia; obecnie może Pani udokumentować zarobki za lata sprzed roku przejścia na emeryturę lub rentę, lub zarobki, jakie uzyskiwała Pani po przyznaniu świadczenia; po przyznaniu świadczenia pracowała Pani lub opłacała składki na ubezpieczenie społeczne. Możliwości przeliczenia różnią się w zależności od tego, według jakich zasad ma się przyznane świadczenie. Przeliczenie świadczenia następuje na wniosek świadczeniobiorcy. Emeryturę lub rentę przeliczymy od miesiąca, w którym złożony zostanie wniosek. Jeśli okazałoby się, że po przeliczeniu przysługuje niższe świadczenie, to nadal będziemy je wypłacali w dotychczasowej wysokości.

Mam 61 lat. Przez ostatnie 28 lat pracowałem w warunkach szkodliwych. Czy mam prawo do wcześniejszej emerytury?

Na początku wyjaśnię pewien niuans, który choć wydaje się mało istotny ze względu językowego, to w przepisach ma on ogromne znaczenie. Otóż prawo do emerytury przysługuje pracownikom zatrudnionym w warunkach szczególnych, a nie w szkodliwych. Te pojęcia nie są równoznaczne. Czy dana praca została zaliczona przez pracodawcę do prac w warunkach szczególnych można sprawdzić na pasku płacowym. Od takich stanowisk pracodawca ma obowiązek odprowadzać składki na Fundusz Emerytur Pomostowych (FEP). Jeżeli tak jest, to najprawdopodobniej spełnia Pan warunki do uzyskania prawa do emerytury pomostowej, jednakże w celu ostatecznego ustalenia prawa do świadczenia należy złożyć stosowny wniosek, bądź wcześniej zgłosić się do doradcy emerytalnego ZUS, który wskaże jakie dokumenty należy zgromadzić i dołączyć do wniosku, by był on kompletny.