Czwartek, 9 kwietnia 2020

imieniny: Mai, Dymitra, Dobrosławy

RSS

PILNE

Seniorzy polubili swój klub

21.05.2019 00:00 sub

Pod koniec ubiegłego roku w Gminnym Ośrodku Kultury i Rekreacji w Mszanie oddano do użytku pomieszczenia, wyremontowane w ramach programu „Senior +”. Dzięki temu powstał w GOKiR-ze Klub Seniora. I cieszy się on niemałym zainteresowaniem mieszkańców Mszany.

MSZANA Osoby po 50. roku życia spotykają się w klubie regularnie od stycznia tego roku. Od marca towarzyszy im instruktor, prowadzący z nimi różne zajęcia. Spotkania odbywają się raz w tygodniu. Trwają dwie godziny. - Na początku nasze spotkania miały charakter typowo towarzyski, czyli były to rozmowy przy kawie i ciastku. Ale żeby było ciekawej, to z czasem te nasze spotkania przerodziły się w takie bloki tematyczne, na których dowiadujemy się o różnych ważnych dla seniorów sprawach – mówi Zygmunt Wolny, jeden z uczestników spotkań w Klubie Seniora. Ostatnio seniorzy mieli np. spotkanie z prawnikiem. Adwokat Anna Lach tłumaczyła im zawiłości prawa spadkowego, co dla seniorów stojących często przed koniecznością dokonania podziału majątku, było niezwykle istotne. Stąd też z ich strony padło sporo pytań.

Uczą się przepisów i ćwiczą pamięć

– Co drugi tydzień staramy się realizować jakiś ważny temat, obecnie skupiamy się na bezpieczeństwie seniorów, czyli na różnych aspektach prawnych, RODO, umowach pożyczkowych i kredytowych, na bezpieczeństwie w sieci, a więc na takich zagrożeniach, których kiedyś, kiedy nasi seniorzy byli młodsi, po prostu nie było. A teraz są – mówi Gabriela Gwiżdż, instruktor prowadząca spotkania w Klubie Seniora. Oczywiście część spotkań nadal ma charakter czysto towarzyski. Seniorzy najczęściej grają wtedy w różnego rodzaju gry planszowe. - Co również jest ważne, bo pozwala trenować pamięć i myślenie – mówi pani Gabriela, która ma spore doświadczenie w tej materii. Prowadzi bowiem od lat również klub dla seniorów w Pawłowicach.

Kolejny klub w Połomi

Grupa seniorów liczy już ponad 20 osób. Większość przychodzi co tydzień. Sami seniorzy zachęcają innych do dołączenia. - Bo przecież nie chodzi o to by na starość siedzieć w domu, zamknąć się w czterech ścianach, ale by wyjść do ludzi i się spotkać z nimi – uważa pan Alojzy Antończyk, który na spotkania przychodzi wspólnie z małżonką.

Dyrektor GOKiR Rafał Jabłoński przyznał, że jest zaskoczony zainteresowaniem zajęciami w Klubie Seniora. Zaskoczony pozytywnie. Również dlatego planuje uruchomienie kolejnego klubu, tym razem z Połomi. - Środki na ten cel mamy już zapewnione. Powstanie on jeszcze w tym roku – mówi dyrektor Jabłoński. (art)

Seniorze przyjdź we wtorek!

Klub seniora otwarty jest w każdy wtorek, od godz. 10.00 do godz. 12.00 i czeka na osoby w wieku powyżej 50 roku życia. Znajduje się na piętrze GOKiR w Mszanie. Niestety przez to jest praktycznie niedostępny dla osób o ograniczeniach ruchowych. Budowa windy, ze względu na duży koszt takiego przedsięwzięcia, nie jest na razie planowana. Dyrektor placówki zaznacza, że jeśli zainteresowanie udziałem w zajęciach Klubu Seniora osób mających problem z poruszaniem się będzie duże, to można raz na jakiś czas zorganizować zajęcia w sali głównej, znajdującej się na parterze budynku.

  • Numer: 21 (966)
  • Data wydania: 21.05.19
Czytaj e-gazetę