Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 19 (964) Data wydania: 07.05.19
Czytaj e-gazetę

Wójt Lubomi ze swoim stadionem!

Nowoczesny i okazały stadion wybudowany w Nieboczowach ma swojego patrona. Został nim... Czesław Burek, wójt Lubomi. Tak chcieli mieszkańcy ocalonej wsi. – Trzeba być wdzięcznym. Bo wdzięczność to pamięć – mówi sołtys Nieboczów Barbara Mazurek.

NIEBOCZOWY W Nieboczowach powstał okazały stadion. Jego sercem jest boisko z certyfikatem FIFA – ze sztuczną nawierzchnią, oświetleniem i o wymiarach, które uznaje międzynarodowa federacja piłkarska, czyli 105 na 68 metrów. Do tego kryte trybuny – podobne do tych, które istnieją na stadionie w niemieckim Wiesbaden. Wreszcie piękny dom sportu, a w nim – prócz pomieszczeń dedykowanych głównie zawodnikom i trenerom, znajduje się m.in. strefa SPA złożona z trzech saun, groty solnej, pokoju wypoczynku i siłowni. Cały ten kompleks otrzymał nazwę. Teraz to stadion im. dr Czesława Burka, wójta Lubomi.

Z inicjatywą, by to Czesław Burek został patronem stadionu, wyszli mieszkańcy Nieboczów. 10 kwietnia do rady gminy Lubomia wpłynął wniosek w tej sprawie. Radni musieli podjąć ostateczną decyzję. Zgodzić się lub nie. 25 kwietnia spotkali się na sesji. Zanim doszło do głosowania, głos zabrali mieszkańcy. Co mieli do powiedzenia? Jak argumentowali swoją prośbę?

Wdzięczność to pamięć

Barbara Mazurek – od niedawna sołtys Nieboczów, córka zmarłego w 2011 r. byłego sołtysa wsi Nieboczowy – Łucjana Wendelbergera: – Był 1997 r. Wielka powódź. Strach, że utracimy naszą wieś – Nieboczowy. Mój świętej pamięci ojciec wiedział, że trzeba działać. Nie wiedzieliśmy jeszcze wtedy, jak i co robić. Ale mieliśmy świadomość, że nie walczymy tylko o nasze domy. Bo dom można wybudować w każdym innym miejscu. My postanowiliśmy walczyć o naszą małą ojczyznę, którą są Nieboczowy. Wójt Czesław Burek zawsze wspierał te działania. Nigdy nas nie wyśmiał. A proszę mi wierzyć, że wyśmiewało nas wielu urzędników, wielu ludzi. To, że „nie uda się” przenieść wsi, słyszeliśmy na każdym kroku. Ale udało się. Nieboczowy zostały przeniesione i odbudowane. Wójt Czesław Burek powtarza, że złożyło się na to wiele aspektów. To prawda. Ale prawda jest również taka, że gdybyśmy nie mieli tak dobrze wykształconego, pracowitego i oddanego sprawie wójta, tego sukcesu by nie było. Dzisiaj widzimy, że Nieboczowy zostały odbudowane nie tylko dla nieboczowików, ale też dla wielu innych mieszkańców naszej gminy. Uprawiają tu sport, bo są warunki. Biegają, uprawiają nordic walking, stadion tętni życiem. Za tym wszystkim stoi wielki trud pana wójta. Trzeba być zawsze wdzięcznym. Bo wdzięczność to pamięć. A kiedy będziemy odwiedzać nieboczowski obiekt sportowy, to niech w naszej pamięci będzie właśnie pan wójt. Ktoś może powiedzieć, że dziękować to można – ale po śmierci danej osoby. To nie tak. „Spieszmy się kochać ludzi”, póki są z nami. Nie muszę daleko sięgać... Mój świętej pamięci tata planował, jak będą nazywały się ulice w Nieboczowach. Gdzie będzie Wiejska, gdzie Rzeczna. A już na niego czekała śmierć. Dlatego bądźmy wdzięczni tym, którzy są naprawdę oddani swojej pracy. My – nieboczowianie – okazujemy wdzięczność panu wójtowi – powiedziała sołtys Nieboczów.

Krzysztof Szczotok, poprzednik Barbary Mazurek na stanowisku sołtysa dodał: – Wielokrotnie miałem okazję przyglądać się pracy wójta. Niewiele osób wzięłoby sobie na głowę taki trud. Myślę, że inni wójtowie może by wzięli fundusze dla gminy, ale nie byłoby takiej pięknej Grabówki, nie mówiąc już o Nieboczowach. To, że nieboczowianie byli zdeterminowani, by ocalić wieś – o tym wszyscy wiemy. Ale potrzebowaliśmy kogoś, kto poprowadzi całą operację od strony negocjacyjnej. Będzie nas reprezentował. To zrobił wójt Czesław Burek. To człowiek, który budował naszą wieś tak, jakby budował własny dom. Wszystko od początku do końca zostało przemyślane, zaplanowane. Nieprzespane noce, nerwy. Jako zwykli obywatele mieliśmy oparcie w samorządzie i w swoim wójcie. Zawsze czuliśmy, że jest z nami ktoś, kto może pomóc. Powiem też tak normalnie – po ludzku. Można wójta bardziej lub mniej lubić. Można go mniej lub bardziej szanować. Ale wydaje mi się, że z faktami się nie dyskutuje.

Prezes Odry Nieboczowy Andrzej Szulc: – Wójt Czesław Burek szczególnie ukochał sobie piłkę nożną. Będziemy niesamowicie dumni, że stadion będzie nazywał się jego imieniem. Chcę też dodać, że w obecnych czasach nierzadko stawia się pomniki jeszcze zanim ktoś czegoś dokona. A w tym wypadku mamy koniec budowy nowej wsi.

Głos zabrała też Ewa Gawęda, radna sejmiku wojewódzkiego. Mówiła, że jako lokalny fotograf i mieszkanka sąsiadujących z Nieboczowami Dąbrów obserwowała z uznaniem postępy związane z budową nowej wsi. – Przejeżdżając przez Nieboczowy niejednokrotnie widziałam wójta spacerującego, doglądającego inwestycję – podkreślała.

Z faktami się nie dyskutuje

Z kolei przewodniczący rady gminy Lubomia Andrzej Godoj stwierdził, że każdy człowiek mocno zaangażowany w pracę i w trudne działania, zawsze ma wokół siebie ludzi przychylnych i nieprzychylnych. W tym krytykantów. – I dyskutując nad taką osobą ocena zawsze będzie subiektywna. Wtedy z pomocą przychodzą konkretne fakty. Bo z nimi się nie dyskutuje. A mówiąc o konkretnych faktach mam na myśli wszystkie działania i wszystkie inwestycje, które są konsekwencją budowy Zbiornika Racibórz, m.in. Grabówkę, Nieboczowy. Myślę że właśnie te wszystkie działania i inwestycje jednoznacznie przemawiają za tym, że mieszkańcy wyrazili wolę, by nazwać stadion im. dr Czesława Burka – mówił przewodniczący.

„Jeszcze nie umarłem”

Odbyło się głosowanie. Obiekt sportowy otrzymał nazwę im. dr Czesława Burka. Wójt przyznał, że słuchając tych wszystkich słów na swój temat czuł się jak „z zaświatów”. – Docierały do mnie te głosy. I przypomniała mi się nawet piosenka, którą Grzegorz Markowski z Perfectu śpiewał na dożynkach w Lubomi „Jeszcze nie umarłem” – zaczął wójt w lekkim tonie, ale z poważną miną. – Serdecznie wam dziękuję – zwrócił się już z pełną powagą do mieszkańców i radnych. Przypomniał, że już wcześniej były inicjatywy, żeby nazwać jakieś obiekty na terenie gminy jego imieniem. Ale zawsze zdecydowanie odmawiał. Tym razem podszedł do sprawy inaczej. – Uważam, że takie działania jak budowa kanalizacji czy hal sportowych to normalna robota wójta. Ale jeszcze nikomu w Polsce z wójtów, burmistrzów czy prezydentów nie udało się wybudować wsi – powiedział. (mak)

Jeden radny się wstrzymał

Za przyjęciem uchwały dotyczącej nadania stadionowi w Nieboczowach im. dr Czesława Burka głosowało 12 radnych. Głosów sprzeciwu nie było, natomiast jedna osoba wstrzymała się. Tą osobą był radny Grzegorz Wolny. Jak tłumaczy, chciał zachować neutralną postawę. Z jednej strony dlatego, że jest radnym od niedawna (to jego pierwsza kadencja). Głosowanie na „tak” byłoby w jego opinii w tej sytuacji na wyrost. Poza tym są tematy dotyczące całej gminy, które dopiero zamierza poruszyć w rozmowach z wójtem. Z drugiej jednak strony podkreśla, że nie można nie doceniać tego, że wójt Lubomi zadbał o to, że w Nieboczowach powstało wiele istotnych dla mieszkańców obiektów.