Poniedziałek, 25 marca 2019

imieniny: Marioli, Dyzmy, Wieńczysława

RSS

Zanim Berenika zostanie baletnicą, musi przejść kolejną kosztowną operację

05.02.2019 00:00 sub

O Berenice Borkowskiej z Łazisk pisaliśmy na naszych łamach niejeden raz. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu rodziców, ale też wsparciu dobrych ludzi, również czytelników portalu Nowiny.pl i Nowin Wodzisławskich, dziewczynka coraz lepiej radzi sobie w codziennym życiu. Jej leczenie operacyjne w Niemczech oraz rehabilitacja kosztowały już łącznie 250 tys. zł. Teraz Berenika zbiera na kolejną operację. Potrzebuje 60 tys. zł. Pomożecie?

ŁAZISKA Berenika uwielbia czytać (robi to od 4. roku życia), płynnie mówi po angielsku i chce zostać baletnicą. Urodziła się jako wcześniak obciążony poważnymi wadami wrodzonymi: rozszczepem kręgosłupa z przepukliną oponowo-rdzeniową, wodogłowiem i szeregiem towarzyszących temu schorzeń. Przeszła już sześć poważnych operacji neurochirurgicznych i ortopedycznych. Od pierwszych tygodni życia jest bezustannie rehabilitowana i pozostaje pod opieką sztabu specjalistów. Zaczęła chodzić w wieku 4,5 roku – był to ogromny sukces, zwieńczenie kilku tysięcy godzin żmudnej rehabilitacji. Jakość jej chodu odbiegała dalece od normy i by ją poprawić konieczne było kompleksowe, wieloetapowe leczenie ortopedyczne w specjalistycznych klinikach w Niemczech (operacja stopy oraz operacje obydwu bioder). By chodzić Berenika potrzebuje kosztownych aparatów leczniczych (ortez) – jedna para wystarcza na rok, czasem na krócej. Niezbędna jest nadal intensywna, regularna rehabilitacja kilka razy w tygodniu, a także bardzo efektywne turnusy rehabilitacyjne (zwykle cztery w ciągu roku). W 2019 r. w Schön Klinik Vogtareuth Berenikę czeka też zabieg usunięcia metalowych elementów stabilizujących ze stawów biodrowych.

Ile to wszystko kosztuje? - Dotychczasowe leczenie ortopedyczne skoordynowane z ortotyką w Niemczech pochłonęło ok. 250.000 zł. Roczny koszt rehabilitacji wraz z dojazdami, sprzętu ortopedycznego i leków wynosi obecnie ok. 78.000 zł. Są to wydatki przewyższające możliwości przeciętnej rodziny i bez wsparcia dobrych ludzi nie bylibyśmy w stanie im podołać. Jeśli przestalibyśmy rehabilitować córeczkę i zaopatrywać ją w najlepszy sprzęt ortopedyczny nasze dziecko na zawsze już usiadłoby na wózku inwalidzkim – wyjaśnia Maria Borkowska-Piechaczek.

Rodzice Bereniki przeszli z córką długą drogę, wypracowali spektakularne efekty i byłoby wielkim grzechem zaniechać tych wysiłków. - „Dziecko z rozszczepem kręgosłupa, które samodzielnie chodzi – to skarb, którego nie wolno zmarnować!” – usłyszeli od niemieckich ortopedów. - Podzielamy ich pogląd. Jeśli chcesz nam pomóc w walce o samodzielność naszej małej dziewczynki i spełnić jej marzenia o tańcu, możesz to zrobić wpłacając darowiznę, którą przeznaczymy na jej rehabilitację i dalsze leczenie ortopedyczne – mówią rodzice Bereniki.oprac. (art)

Jak pomóc?

Berenika jest podopieczną fundacji Tip Top. Dziewczynce można pomóc wchodząc na stronę internetową fundacji tiptop.com.pl, wyszukać ją w zakładce „Podopieczni” i postępować według podanych wskazówek.

  • Numer: 6 (951)
  • Data wydania: 05.02.19
Czytaj e-gazetę