Sobota, 24 października 2020

imieniny: Marcina, Rafała, Arety

RSS

Zabraknie chętnych na wybudowanie oazy w centrum miasta?

05.02.2019 00:00 sub

Ławki, hamaki, leżaki, altana, a w budynku dawnego prosektorium ogród zimowy i nie tylko - w centrum Wodzisławia Śląskiego ma powstać „Oaza aktywności”. Plan jest ambitny, pieniądze są, ale pojawił się problem ze znalezieniem wykonawcy.

WODZISŁAW ŚL. W budynku przy ul. Wałowej 30 na Starym Mieście, w którym obecnie znajduje się siedziba Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, Zakładu Aktywności Zawodowej i innych instytucji pomocy społecznej, działał niegdyś szpital. Obecnie na tyłach budynku znajduje się teren, który powiat wodzisławski zamierza wykorzystać na cele rehabilitacyjno-społeczne. Ma tam powstać „Oaza aktywności”. Również budynek dawnego prosektorium zyska nową funkcję.

Ogród w dawnym prosektorium

Sam budynek dawnego prosektorium zostanie zaadaptowany na cele społeczne. Po rozbudowie otrzyma formę dwóch przenikających się brył prostopadłościennych: część istniejąca – parterowa oraz część projektowana – piętrowa. Na przecięciu się dwóch brył znajdzie się ogród zimowy. Na parterze zaprojektowano salę do ćwiczeń (rehabilitacyjno-relaksacyjną) wraz z zapleczem sanitarno-szatniowym oraz pomieszczeniem socjalnym dla pracowników. Na piętrze powstanie sala szkoleniowo-warsztatowa dla 30 osób.

Ogród

W bezpośrednim sąsiedztwie dawnego prosektorium powstanie parking na 10 samochodów osobowych, w tym 2 miejsca dla osób niepełnosprawnych.

Inwestycja obejmuje również stworzenie przestrzeni rekreacyjno-wypoczynkowej, czyli ogrodu rekreacyjnego, a także utworzenie ścieżki edukacyjnej. Całość obszaru wpisywać się będzie w założenia hortiterapii, to jest terapii ogrodem. W tym celu wykonane zostaną liczne nasadzenia zieleni, w tym ozdobnej. Dodatkowo przewidziano elementy małej architektury (m.in. ławki, donice, hamaki, leżaki, urządzenia zabawowe, altanana).

Budynek, jak i cały teren, zostanie dostosowany do korzystania przez osoby niepełnosprawne. Przebudowany obiekt oraz stworzona wokół niego ogólnodostępna przestrzeń rekreacyjno-wypoczynkowa służyć będzie m.in. do organizacji zajęć dla grup wymagających szczególnego wsparcia, tj. seniorów, tzw. „dzieci rynku”, kobiet nieaktywnych zawodowo oraz osób korzystających z pomocy placówek mieszczących się przy ul. Wałowej 30.

Są pieniądze, ale...

Na realizację inwestycji powiat pozyskał środki unijne i z budżetu państwa. I to niemałe, bo całkowita wartość projektu opiewa na ponad 3,1 mln zł (ok. 2,5 mln zł z unii i ok. 295,4 tys. zł z budżetu państwa). Wkład własny powiatu to nieco ponad 147,7 tys. zł.

Mając zabezpieczone środki powiat 26 października ogłosił przetarg. Niestety postępowanie musiało zostać unieważnione. Zgłosiły się trzy firmy, ale najtańsza oferta i tak przewyższała kwotę, którą powiat zamierzał przeznaczyć na inwestycję - wynosiła ponad 3,98 mln zł.

W tej sytuacji powiat ogłosił 15 stycznia drugi przetarg. Oferty można składać do 4 lutego.

Temat „Oazy aktywności” był poruszany na styczniowej sesji rady powiatu wodzisławskiego. Były starosta Ireneusz Serwotka pytał obecnego starostę Leszka Bizonia dlaczego w żaden sposób nie zmieniono warunków drugiego przetargu. Dziwił się, skąd wiara zarządu powiatu w to, że tym razem firmy złożą tańsze oferty. Starosta Bizoń odpowiedział, że każda zmiana w warunkach przetargu musiałaby się wiązać ze zmianami we wniosku o dofinansowanie. A to by wymagało czasu. Dlatego drugi przetarg, chociaż w tym samym kształcie, ma zostać bardziej rozreklamowany. Zarząd powiatu liczy na to, że tym razem uda się pozytywnie rozstrzygnąć przetarg. (mak)

  • Numer: 6 (951)
  • Data wydania: 05.02.19
Czytaj e-gazetę