Niedziela, 20 października 2019

imieniny: Ireny, Kleopatry, Witalisa

RSS

W Walentynki zrób mammografię

05.02.2019 00:00 sub

WODZISŁAW ŚL. 14 lutego będzie można wykonać badanie piersi w mammobusie, który odwiedzi Wodzisław Śląski. Z mammografii mogą skorzystać kobiety, które w 2019 r. kończą 50 lat i tym samym wchodzą do „Populacyjnego programu wczesnego wykrywania raka piersi”, który umożliwia bezpłatne badania bez skierowania.

Akcja skierowana jest do pań w wieku 50-69 lat. By wziąć udział w badaniu, należy zarejestrować się pod nr tel. 58 666 24 44 lub zgłosić internetowo (formularz dostępny pod adresem internetowym: http://www.mammo.pl/formularz).

Mammografia trwa kilka minut i polega na zrobieniu 4 zdjęć rentgenowskich. Badanie jest całkowicie bezpieczne. Dawkę promieniowania w trakcie jej trwania porównać można z dawką pochłanianą w trakcie RTG zęba czy promieniowaniem, jakie występuje w samolocie. Mammografia pozwala na rozpoznanie i wykrycie tzw. zmian bezobjawowych (guzków oraz innych nieprawidłowości w piersi) w bardzo wczesnym etapie rozwoju, wtedy, kiedy nie są one wyczuwalne przez kobietę lub lekarza, co bardzo istotnie zwiększa szansę wyleczenia.

Tylko regularne kontrolowanie stanu zdrowia pozwala ocenić, czy w naszym organizmie nie zachodzą niebezpieczne zmiany chorobowe.

Mammobus zaparkuje przy Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji „Centrum” w Wodzisławiu Śląskim, znajdującym się przy ul. Bogumińskiej 8. (red.)

  • Numer: 6 (951)
  • Data wydania: 05.02.19
Czytaj e-gazetę