Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 5 (950) Data wydania: 29.01.19
Czytaj e-gazetę

Ekonowiny: Jak palić ekologicznie w starym piecu?

W drugiej części naszego poradnika opiszemy tzw. palenie kroczące. Palenie takie jest jedną z opcji czystego i efektywnego spalania węgla oraz drewna. Działa również w starych i prymitywnych kotłach.

Przedstawiona jest tutaj instrukcja krok po kroku jak zastosować palenie kroczące. Można zacząć stosować je od zaraz bez żadnych zmian w konstrukcji kotła. Palenie kroczące można stosować nie tylko w kotłach górnego spalania, ale także w kotłach górno-dolnych, dla których jest to bodaj jedyna niewymagająca żadnych przeróbek sensowna metoda palenia. Znajdzie zastosowanie także w długich a niskich paleniskach niektórych pieców kaflowych czy kuchennych.

Pierwsze rozpalenie

1. Wsyp na ruszt warstwę 5-10cm paliwa. Na wierzch ułóż rozpałkę i podpal ją.

2. Gdy warstwa paliwa w całości zamieni się w żar, przegarnij wszystko na tył kotła tak aby z przodu pozostał pusty ruszt.

3. Na pustą przednią część rusztu wsyp porcję świeżego paliwa w taki sposób, aby zakryła cały wolny ruszt, a jednocześnie stykała się z kupką żaru bokiem (tj. by surowy opał nie przykrywał żaru od góry).

4. Jeśli ilość żaru nie była zbyt mała, rozpali on stopniowo zasypany świeży opał. Odtąd kocioł nie wymaga dozoru dopóki opał nie wypali się pozostawiając na ruszcie ilość żaru zbliżoną do tej użytej do rozpalenia.

5. Gdy na ruszcie pozostanie jeszcze sensowna ilość żaru (mniej więcej taka jak przy rozpaleniu), przychodzi pora na załadunek nowej porcji opału.

6. Weź pogrzebacz i przegarnij popiół przez ruszt. Następnie tak jak na początku zgarnij żar na tył kotła a z przodu zasyp porcję świeżego paliwa. Tym samym wracamy do punktu 3.

Palenie kroczące jest bardzo proste w wykonaniu. W zasadzie jedyna różnica względem palenia od dołu sprowadza się do przegarnięcia żaru przed dołożeniem nowej porcji opału. Natomiast efekty osiągane tą prostą zmianą są znakomite, jedynie nieco gorsze niż przy paleniu od góry, które opisaliśmy dwa tygodnie temu. (acz)