Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 1 (946) Data wydania: 01.01.19
Czytaj e-gazetę

Kącik ZUS

Odpowiada Beata Kopczyńska rzecznik regionalny ZUS Województwa Śląskiego

Jestem zatrudniony na umowie o pracę na pełnym etacie i równocześnie wykonuj kilka umów-zleceń. Przeglądając ostatnio swój profil ubezpieczonego w Platformie Usług Elektronicznych, zauważyłem, iż okresy podlegania obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym w przypadku umowy o pracę i umowy-zlecenia pokrywają się - co jest nieprawidłowe. Co mogę zrobić w takiej sytuacji?

W takiej sytuacji można wystąpić do ZUS o uporządkowanie Pana danych na koncie ubezpieczonego - wniosek US-8. Wniosek taki można złożyć: przez Internet, w Platformie Usług Elektronicznych, osobiście w placówce ZUS bądź za pośrednictwem poczty. Wniosek załatwiany jest niezwłocznie, jeżeli jednak wymaga przeprowadzenia postępowania wyjaśniającego nie później niż w terminie miesiąca, a w przypadku szczególnie skomplikowanym nie i później niż w ciągu dwóch miesięcy od dnia wpłynięcia wniosku.

Niedawno wyszłam za mąż, zmieniałam nazwisko i przeprowadziłam się pod inny adres. Jak mogę zmienić swoje dane na koncie ubezpieczonego ZUS?

Żeby dokonać zmiany danych identyfikacyjnych czy adresowych, należy złożyć do ZUS wniosek „US-13 wniosek ubezpieczonego o zmianę danych identyfikacyjnych/adresowych”. Wniosek taki można złożyć przez Internet (wówczas niezbędny jest profil na Platformie Usług Elektronicznych), osobiście w placówce ZUS bądź za pośrednictwem poczty. We wniosku należy wskazać rodzaj i zakres danych, jakie winny ulec zmianie. Na wniosku powinna znaleźć się dyspozycja odbioru informacji o dokonanej przez ZUS zmianie w formie papierowej - osobiście bądź przez pełnomocnika albo pocztą tradycyjną. Istnieje również możliwość odbioru zaświadczenia w formie elektronicznej przez PUE (warunkiem jest posiadanie profilu).

Od blisko roku jestem na emeryturze, na którą przeszedłem z renty. Ostatnio l stwierdzono u mnie rozedmę płuc (połowa wydolności). Słyszałem, że należy mi się dodatek do emerytury w formie zasiłku rehabilitacyjnego. Czy to prawda i jak się o niego starać?

Do emerytury możemy przyznać dodatek pielęgnacyjny, jeżeli zostanie Pan uznany za osobę całkowicie niezdolną do pracy i niezdolną do samodzielnej egzystencji. W celu ustalenia istnienia takiej niezdolności powinien Pan wystąpić do ZUS z wnioskiem o przyznanie dodatku pielęgnacyjnego i przedłożyć zaświadczenie o stanie zdrowia wydane przez lekarza prowadzącego leczenie na formularzu OL-9 (dostępnym w każdej placówce ZUS lub na stronie internetowej www.zus.pl). Dodatkowo należy dołączyć posiadaną dokumentacją medyczną, mającą znaczenie dla wydania orzeczenia.

W Waszym Tygodniku przeczytałam, że asystenci medyczni będą wspierać lekarzy w wystawianiu elektronicznych zwolnień lekarskich. Jak to tak naprawdę będzie wyglądać?

Tak. Upoważniony przez lekarza asystent medyczny będzie mógł wystawiać zwolnienia lekarskie. Zanim to jednak nastąpi, jego nazwisko musi znaleźć się w rejestrze usług medycznych (RAM) i zostać zaakceptowane przez ZUS. W praktyce oznacza to, że lekarz zostanie odciążony od obowiązków administracyjnych i będzie mógł więcej czasu poświęcić pacjentowi. Zgodnie z zapisami ustawy, już 23 października lekarz będzie mógł upoważnić do wystawiania zwolnienia lekarskiego - w jego imieniu i na podstawie dokumentacji medycznej - pracowników wykonujących zawód medyczny, czyli: pielęgniarki, ratowników medycznych, sekretarki medyczne. Nie oznacza to jednak, że asystent medyczny za lekarza będzie decydował, komu wypisać zwolnienie. Nadal to wyłącznie lekarz będzie decydował o zwolnieniu i jego szczegółach. Natomiast upoważniony przez niego asystent medyczny tylko wprowadzi dane zaświadczenia do elektronicznego systemu i samodzielnie je podpisze.