Piątek, 21 lutego 2020

imieniny: Eleonory, Kiejstuta, Fortunata

RSS

Dlaczego wycięto wierzbę przy PKP?

04.12.2018 00:00 sub

OSINY, BEŁSZNICA Tuż przy budynku dworca kolejowego na pograniczu Osin i Bełsznicy stała ogromna wierzba. Została jednak wycięta. Członkowie Towarzystwa Entuzjastów Kolei są zbulwersowani. Uważają, że okazała wierzba była wizytówką stacji. – To było ogromne drzewo, stare, ale zdrowe. Komu przeszkadzało? Kto wydał zgodę na jego wycinkę? – nie kryje zdenerwowania Jan Psota, członek Towarzystwa Entuzjastów Kolei. Uważa, że drzewo mogło zostać pomnikiem przyrody.

Zgodę na wycinkę wydał Urząd Gminy w Gorzycach. Wniosek o zezwolenie na wycinkę drzewa złożyły PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Wcześniej jednak gmina zwróciła się do PKP PLK o dokonanie przeglądu drzewostanu przy dworcu. W UG Gorzyce wskazują, że sołtys Osin Henryk Tomala kilkakrotnie podczas obrad rady gminy a także na zebraniu wiejskim w Osinach w 2017 wskazywał, że drzewo zagraża bezpieczeństwu.

– Było to związane z tym, że w czasie wichur z drzewa spadały gałęzie, na samochody, na punkty handlowe. Poza tym podczas jednej z burz drzewo zostało rozszczepione. A tam chodzą ludzie, jest dworzec kolejowy, przystanki autobusowe są dwa sklepy. Ze względów bezpieczeństwa nie było innego wyjścia, jak usunięcie tego drzewa - mówi nam Henryk Tomala, sołtys Osin. Jak dodaje, jeszcze za czasów poprzedniego wójta Piotr Oślizło, gmina zwracała się do PKP o przycinkę pielęgnacyjną. – Gdyby wtedy wykonano tą przycinkę, to może dziś nie trzeba było by ścinać tego drzewa – mówi Tomala. Również w kwietniu tego roku, już po wydaniu zezwolenia na wycinkę, gmina zwróciła się do PKP PLK z prośbą o zachowanie drzewostanu poprzez ograniczenie prac do cięć sanitarno-redukcyjnych. Gmina zwróciła uwagę, by uzyskane przez PKP PLK zezwolenie na wycinkę zostało wykorzystane jedynie w przypadku obumarcia drzewa oraz jako podstawa do wykonania znacznej korekty korony drzewa. W PKP jednak uznano, że drzewo należy całkowicie wyciąć. (art)

  • Numer: 49 (942)
  • Data wydania: 04.12.18
Czytaj e-gazetę