Wtorek, 25 lutego 2020

imieniny: Cezarego, Wiktora, Konstancjusza

RSS

Święto fanów zdrowych łakoci

04.12.2018 00:00 sub

25 listopada w Miejskim Ośrodku Kultury w Radlinie odbył się Jarmark Pszczeli, podczas którego było można zaopatrzyć się nie tylko w pyszny miód, ale także w wiele innych, zdrowych i naturalnych wyrobów.

RADLIN Jarmark Pszczeli w Radlinie to wydarzenie z kilkuletnią już tradycją. Włodarze miasta od czterech lat zapraszają lokalnych rolników, rzemieślników czy pszczelarzy, by zaprezentowali swoje wyroby mieszkańcom. Nie inaczej było i w tym roku, gdzie do współpracy zaproszono 17 wystawców.

Krzysztof Wojdat z Gospodarstwa Rolnego „Smaki Ogrodu” oferował przybyłym na jarmark soki tłoczone. - Wszyscy wiemy, że soki to prawdziwe źródło witamin, ale sok sokowi nierówny - mówi pan Krzysztof. - Wiele osób sięga po soki, lecz nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że ich zdecydowana większość dostępna w sklepach ma niewiele wspólnego z naturalnością i zdrowym odżywianiem - dodaje. Wyjaśnia, że soki tłoczone są bogactwem witamin, których próżno szukać w produktach z koncentratu. - Dlatego właśnie po takiego rodzaju soki powinniśmy sięgać - podkreśla pan Krzysztof. Na jarmarcznych stoiskach gościły również swojskie sery, oleje z ekologicznych upraw oraz naturalne kosmetyki. Regionalni twórcy zaprezentowali także wyroby z drewna czy rękodzieło.

Zwyczajem stało się, że jarmark przepełniony jest przede wszystkim produktami pszczelimi. Na łasuchów czekały miody, pyłki kwiatowe czy świece z wosku pszczelego. Swoje produkty oferował m.in. pszczelarz z Radlina pan Adam Stec, właściciel pasieki „Wiktoria”. - Miód to najstarsze naturalne lekarstwo o wielu właściwościach leczniczych i prozdrowotnych - mówi. Pytamy zatem pana Adama, jaki miód najlepiej wybrać. - Wszystko zależy od preferencji. Przed zakupem miodu warto zastanowić się, w jakim celu chcemy go spożywać - dodaje. Pszczelarz wyjaśnia, że na przeziębienie, anginę i zapalenie zatok najlepszy będzie miód lipowy. Na stany alergiczne dróg oddechowych, serce i naczynia krwionośne powinniśmy wybrać miód wielokwiatowy. Z kolei bardzo dobry na układ krążenia, wątrobę, miażdżycę, niedokrwistość wynikającą z niedoboru żelaza będzie działał miód gryczany. Jak podkreśla pan Adam, spożywanie miodu nawet w dużych ilościach nie szkodzi, gdyż biologicznie aktywny miód zawiera substancje stymulujące metabolizm organizmu. (juk)

  • Numer: 49 (942)
  • Data wydania: 04.12.18
Czytaj e-gazetę