Niedziela, 24 marca 2019

imieniny: Gabriela, Marka, Gabora

RSS

Ekonowiny: Dyskutowali o zielonej gospodarce

04.12.2018 00:00 sub

Kongres „Nowe specjalizacje, nowe możliwości” odbył się w siedzibie Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. W otwarciu spotkania wziął udział wicemarszałek Województwa Śląskiego Dariusz Starzycki, a także prof. Wiesław Banyś – prezes Stowarzyszenia Biznes-Nauka-Samorząd „Pro Silesia” oraz przewodniczący Zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii Kazimierz Karolczak.

Kongres to dwudniowe wydarzenie, które było okazją do dyskusji o nowych kierunkach rozwoju, a także miejscem spotkań i nawiązywania kontaktów między światem nauki, przedsiębiorczości i samorządu. Wzięli w nim udział przedstawiciele instytucji unijnych, regionów europejskich oraz eksperci. Pierwszy dzień poświęcony był tematowi zielonej gospodarki, w drugim dniu prelegenci i uczestnicy rozmawiać będą o tzw. przemysłach kreatywnych jako sile i potencjale regionu.

Zielona gospodarka – nowa inteligentna specjalizacja – to odpowiedź na potrzeby regionu, który znajduje się w ciągłej transformacji od gospodarki wysokochłonnej do regionu przemysłu, w którym zużycie energii będzie malało. To specjalizacja, której celem jest wdrażanie i promowanie innowacyjnych rozwiązań środowiskowych. W dłuższej perspektywie czasu przedsięwzięcia i projekty realizowane w ramach tej specjalizacji wpłyną na poprawę jakości życia mieszkańców regionu. Organizatorem międzynarodowego wydarzenia był Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego oraz Dom Polski Południowej w Brukseli (wspólna inicjatywa województw małopolskiego, opolskiego i śląskiego) – od 2018 roku koordynowany przez Stowarzyszenie „Pro Silesia”. (eco)

  • Numer: 49 (942)
  • Data wydania: 04.12.18
Czytaj e-gazetę