Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 43 (936) Data wydania: 23.10.18
Czytaj e-gazetę

Seniorzy o smogu bajkę wystawili

Seniorzy z rydułtowskiego klubu „Sami Swoi” zrobili bajkę o smogu. Pokazali, jak przepędzić trującego intruza. Udało im się to przy pomocy przedszkolaków.

RYDUŁTOWY Seniorzy z rydułtowskiego klubu „Sami Swoi” przygotowali spektakl „Czerwony Kapturek. Misja czarny smog”. Wystawili go na scenie Rydułtowskiego Centrum Kultury. Do obejrzenia spektaklu zaprosili najmłodszych, czyli przedszkolaków. - Jak to w bajkach, dobro zwyciężyło ze złem. Dzieci pomogły uratować świat, przegoniły smog - mówi Marzena Rotter, która prowadzi świetlicę „Sami Swoi”, a przy okazji spektaklu odpowiadała za reżyserię, scenariusz i wcieliła się w rolę Kota Kluchy, którego rozumieją wyłącznie dzieci.

Aktorzy-seniorzy zostali nagrodzeni brawami. - Reakcja dzieci była wspaniała i spontaniczna - mówi Teresa Zacharewicz, która zagrała jedną z Chmurek. Rydułtowianka nigdy wcześniej nie występowała na scenie. Dopiero niedawno, dzięki świetlicy, tego rodzaju aktywość ją zainteresowała. - Najpierw zaczęłam tańczyć, później była okazja do udziału w spektaklach. Występowanie na scenie przydarzyło mi się dopiero w wieku senioralnym. Cieszę się z tego powodu, ruszam się, tańczę, jestem wśród wielu ciekawych ludzi - podkreśla.

Klub seniora „Sami Swoi” działa w Rydułtowach. Jego członkowie spotykają się w świetlicy przy ul. Obywatelskiej. Uczestniczą w zajęciach tanecznych, sportowych, komputerowych, językowych, a ostatnio odkryli w sobie kolejną pasję - aktorstwo. Najpierw stworzyli spektakl „Bojka o Kapturku”, który okazał się strzałem w dziesiątkę. A niedawno - nieco przypadkiem - pojawiła się kolejna okazja do pokazania swoich umiejętności na scenie. - Gdy poszłam do rydułtowskiej Ciepłowni, żeby zaprosić jej przedstawicieli na naszą „Bojkę o Kapturku”, dostałam od pana prezesa książkę „Czerwony Kapturek. Misja czarny smog”. Tak narodził się pomysł, by na jej podstawie przygotować coś dla dzieci. Pokazać, czym jest smog, jak jest groźny, że należy z nim walczyć - mówi Marzena Rotter. Początkowo aktorzy ze świetlicy planowali po prostu czytać książkę dzieciom w przedszkolach, ale pomysł ewoluował i ostatecznie seniorzy postanowili wystawić bajkę o smogu na scenie.

Spektakl powstał dzięki wsparciu środków z rządowego programu ASOS, rydułtowskiego urzędu miasta i Ciepłowni Rydułtowy.

(mak)