Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 42 (935) Data wydania: 16.10.18
Czytaj e-gazetę

Uważajmy na pieszych, zawłaszcza najmłodszych

Uważajmy na pieszych, zawłaszcza najmłodszych

Chodniki, pobocza, place i ulice zapełniły się pieszymi, szczególnie dziećmi i młodzieżą. Wyznaczone na jezdni przejścia dla pieszych i przejazdy dla rowerzystów powinny być w wyraźny sposób oznakowane (czego do tej pory niestety jeszcze nie uczyniono, nie wszędzie odnowiono znaki poziome na jezdni). Wyznaczone na jezdni przejścia dla pieszych i przejazdy dla rowerzystów powinny być oazą bezpieczeństwa. Niestety statystyki wypadków w tych miejscach mówią wręcz coś przeciwnego. W tym szczególnym okresie pragnę kolejny raz przypomnieć o obowiązkach ciążących na nas jako kierowcach. To na nas bowiem ciąży większy obowiązek prawidłowego zachowania (jazdy) dojeżdżając do tych miejsc. Pamiętaj, że pieszy nie kończy kursu „dla pieszych” (bo takich nie ma). Do pomocy są jeszcze środki masowego przekazu, które informują pieszych o prawidłowym zachowaniu się na jezdni, ale to na obecne czasy za mało. Odnosi się to szczególnie do osób w podeszłym wieku i niepełnosprawnych. Co innego młodzież i dzieci, które swoją edukację w tym zakresie zdobywają w szkole. Przestrzegam więc kierowców przed przechodniami, których zachowanie jest nieprzewidywalne. Chodzi więc o osoby starsze oraz niepełnosprawne, które mają ograniczone możliwości przemieszczania się. Zwracamy szczególnie uwagę, na tych, których stan wskazuje na użycie alkoholu, przemieszczających się po chodniku, na grupę dzieci i młodzież. Nastolatki lubią popisywać się odwagą i śmiało wkraczają na przejście lub wjeżdżają na przejście rowerem. Wielokrotnie chodzą ze słuchawkami na uszach.

Tak więc szczególnej uwadze polecam takie miejsca, które mają wpływ na bezpieczeństwo ruchu „po wakacyjnego”, urlopowego na naszych drogach. Oto one:

– przejście dla pieszych, oznakowane znakami (pionowy D-6). Znak wskazuje lokalizację przejścia dla pieszych przez jezdnię lub torowisko pojazdów szynowych. Ustawiony jest po to, aby ułatwić kierującemu zauważenie poziomych oznaczeń przejścia, tak zwane „zebry”, namalowanych na jedni, które czasami mogą być bardzo słabo widoczne. Przejście znajduje się bezpośrednio za znakiem, a więc jeżeli zatrzymujesz się przed przejściem w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszym, powinieneś stanąć na wysokości tego znaku. Zwróć uwagę, że ten znak informacyjny nakłada na ciebie obowiązek zachowania szczególnej ostrożności i ustąpienia pierwszeństwa pieszym na przejściu. Przepisy zakazują wyprzedzania oraz wymijania pojazdu, który zatrzymał się przed przejściem celem przepuszczenia pieszego. Ogranicz prędkość. Obserwuj tych, którzy znajdują się na chodniku, ich zachowanie, nagłą próbę wejścia, lub pozorowana chęć.

– przystanki autobusowe. Często osoby opuszczają autobus w pośpiechu, wychodząc zza autobusu. Zwróć szczególną uwagę na autobus przeznaczony do przewozu dzieci i młodzieży do szkół, specjalnie oznakowany tablicami z sylwetką dzieci oraz napisem „autobus szkolny”. Kierujący takim autobusem podczas wysiadania i wsiadania dzieci obowiązany jest włączyć światła awaryjne. Kierujący pojazdem przejeżdżając (omijając) taki autobus, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność, w razie potrzeby zatrzymać się. Te same obowiązki dotyczą w czasie omijania pojazdu konstrukcyjnie przystosowanego do przewozu osób niepełnosprawnych (pojazdy te również posiadają odpowiednie oznakowanie z międzynarodowym symbolem wózka inwalidzkiego). Zachowaj również ostrożność w czasie przejeżdżanie obok pojazdów „nauki jazd”. To przecież są również uczniowie, chociaż „innej kategorii” ale uczniowie. Szczególnej uwadze polecam znak A-17 (z grupy znaków ostrzegawczych „dzieci”). Najbardziej powinien wyostrzyć uwagę jadących. Dzieci bowiem należą do tych uczestników ruchu, wobec których, należy przestrzegać tak zwanej „zasady ograniczonego zaufania”, a więc liczyć się z możliwością nieoczekiwanego z ich strony zachowania się na drodze. Taki znak jest ustawiany najczęściej w pobliżu szkół, przedszkoli, placów zabaw itp. W takich miejscach należy się liczyć z nagłym wtargnięciem dzieci na jezdnię, np. w pogoni za piłką, a w zimie zjazdem ze skarpy przydrożnej na jezdnię. Dlatego bądź przygotowany do ewentualnego, nagłego hamowania.

– strefa zamieszkania - znak D-40 (należy do grupy znaków informacyjnych). Oznacza wjazd do strefy zamieszkania. Znaki informuje ponad to, że umieszczona w strefie zamieszkania urządzenia i rozwiązania wymuszają powolna jazdę, mogą nie być oznakowane znakami ostrzegawczymi. Jest to obszar obejmujący drogi publiczne, lub inne drogi, na którym obowiązują szczególne zasady ruchu drogowego. W strefach tych obowiązują dodatkowe zasady ruchu. Ich przestrzeganie przez kierujących pojazdami ma zapewnić z jednej strony bezpieczeństwo pieszych, zwłaszcza dzieci, z drugiej zaś zmniejszyć uciążliwości, jakie ruch pojazdów samochodowych stwarza mieszkańcom. Pamiętaj! W strefie tej piesi mogą korzystać z całej szerokości drogi i mają pierwszeństwo przed kierującymi pojazdami. Zabronione jest przekroczenie prędkości 20 km/h. Parkowanie w tej strefie jest dozwolone tylko w wyznaczonych do tego miejscach. Wyjeżdżający ze strefy zamieszkania, o czym informuje znak „koniec strefy zamieszkania” (ten sam znak z czerwoną przepaską) jest włączającym się do ruchu. Idea stref zamieszkania została w większości przypadków wynaturzona. Stawianie tych znaków w centrum miast uważam za bezzasadne. Tracą one swoje znaczenie w stosunku do rzeczywistości panującej na jezdni (pieszy i pojazd). Nie tworzy się w nich jednego z podstawowych warunków ruchu, czyli nie tworzy się wspólnej powierzchni drogi dla pojazdów i pieszych, co ma bardzo ważne znaczenie psychologiczne dla kierowców zamierzających przekraczać dozwoloną prędkość. Za to bardzo ważną rolę odgrywają wstawione w dzielnicach oraz osiedlach.