Czwartek, 3 grudnia 2020

imieniny: Franciszka, Ksawerego, Lucjusza

RSS

Epidemia koronawirusa:

Przez lata miała wiele adresów. Teraz świętuje piękny jubileusz

09.10.2018 00:00 sub

Zmieniały się miejsca, w których funkcjonowała, pracownicy, księgozbiór i oczywiście zakres działań. W tym roku świętuje swoje siedemdziesiąte urodziny.

RYDUŁTOWY Rok 2018 jest dla rydułtowskiej książnicy rokiem szczególnym, ponieważ to w nim przypada jubileusz 70-lecia jej istnienia. Uroczyste obchody tego wydarzenia stały się doskonałą okazją do świętowania całej społeczności skupionej wokół spraw czytelnictwa oraz kultury miasta i regionu.

Czas podziękowań i gratulacji

Uroczystości jubileuszowe odbyły się 21 września. Były prezenty, gratulacje i życzenia dla biblioteki składane na ręce dyrektor rydułtowskiej książnicy Barbary Laszczyńskiej. - Ten piękny jubileusz naszej książnicy zbiega się z jubileuszem odzyskania przez Polskę niepodległości. Cóż więc mogliśmy na to święto bibliotece podarować? Oczywiście książkę, ale taką wyjątkową - mówiła Kornelia Newy, burmistrz Rydułtów wręczając pani dyrektor specjalne wydanie Wielkiej Księgi Patriotycznej. Zaproszeni goście w swoich wystąpieniach składali gratulacje i życzenia dalszych sukcesów, podkreślając, że za jubileuszem stoi wiele pokoleń bibliotekarzy przez lata pracujących dla dobra lokalnej społeczności. Nie obyło się również bez podziękowań kadrze bibliotecznej. - W sposób szczególny należy się szacunek i ukłony dla całego zespołu bibliotecznego, dzięki któremu wszystkie realizowane projekty, imprezy, konkursy mogą się odbywać na najwyższym poziomie. Dziękujemy wam zaangażowanie - mówiła ze wzruszeniem Barbara Laszczyńska. Zanim wszyscy udali się na zwiedzanie placówki, przed publicznością wystąpił zespół Modern Trio.

Wiele adresów

Pierwsza biblioteka w Rydułtowach powstała w 1948 r. Mieściła się w piwnicy ówczesnego urzędu gminy. Prawie 20 lat później została przeniesiona do budynku Prezydium Miejskiej Rady Narodowej. W latach 70. przyznano bibliotece nowe lokum przy ul. Pszowskiej 15 (obecnie jest to ul. Traugutta). - Przeniesienie biblioteki do nowego pomieszczenia polepszyło warunki pracy, a czytelnicy zyskali wolny dostęp do księgozbiorów - wspomina Barbara Laszczyńska. Z biegiem lat sale biblioteki stały się ciasne. Dzięki staraniom ówczesnej kierowniczki placówki Krystyny Jordan książnica została przeniesiona do nowych pomieszczeń na pierwsze piętro urzędu miasta. - Od roku 1992, kiedy miasto stało się ponownie samodzielne, usamodzielniła się także nasza placówka, stając się Biblioteką Publiczną Miasta Rydułtowy z siedzibą przy ul. Mickiewicza 21 - mówi Laszczyńska. Nie był to jednak koniec przeprowadzek. Dokładnie 10 lat temu otworzył się kolejny rozdział w historii rydułtowskiej biblioteki. - W 2008 r. nasza książnica została przeniesiona do nowego budynku, przy ul. Mickiewicza 33 w murach, gdzie niegdyś mieściła się Szkoła Podstawowa nr 4 - mówi dyrektorka placówki, dodając z nadzieją, że jest to już ich ostatnia zmiana adresu.

Coś więcej niż książki

Przez wszystkie lata swojej działalności biblioteka zmieniała się wraz z duchem czasu, tak by wychodzić naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców Rydułtów. Dziś pozostając niezmiennie świątynią książek i czytania stała się jednocześnie trzecim miejscem, w którym w przyjaznej atmosferze można odpocząć, spotykać się z przyjaciółmi, zdobywać wiedzę oraz rozwijać swoje pasje i zainteresowania. - Od 18 lat działa u nas galeria „Za Drzwiami”. Współpracujemy ze szkołami i przedszkolami. Organizujemy lekcje biblioteczne, wycieczki i liczne konkursy dla naszych czytelników - wymienia dyrektorka biblioteki. W ostatnim czasie sale placówki przeszły remont. Na jego realizację pozyskano aż 240 tys. zł w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. - Jest elegancko, przyjaźnie i schludnie. Tak jak w bibliotece być powinno - puentuje Barbara Laszczyńska. (juk)

  • Numer: 41 (934)
  • Data wydania: 09.10.18
Czytaj e-gazetę