Piątek, 15 listopada 2019

imieniny: Alberta, Leopolda, Odalii

RSS

Kącik ZUS

09.10.2018 00:00 sub

Odpowiada Beata Kopczyńska rzecznik regionalny ZUS Województwa Śląskiego

Mam pytanie, czy jeżeli w wieku 38 lat rozpocznę pracę w kopalni to będę mógł przejść na wcześniejszą emeryturę w wieku 55 lat? Czy musiałbym pracować aż do 65 roku życia?

Trudno stwierdzić na tak odległą przyszłość. Jak wiadomo, niezależnie od warunku ukończenia wieku emerytalnego, konieczne jest spełnienie warunku dotyczącego stażu pracy górniczej. Mężczyzna, który ukończył 55 lat życia, powinien posiadać 25 lat pracy górniczej łącznie z okresami pracy równorzędnej, a w tym przynajmniej 10 lat tylko pracy górniczej. W ustawie emerytalnej w art. 50c ust. 1 są wymienione wszystkie okresy pracy górniczej, natomiast w art. 50c ust. 2 okresy pracy równorzędnej z pracą górniczą. Dodatkowe informacje może Pan uzyskać w każdej placówce ZUS.

W sierpniu tego roku przeszedłem z Spółki Restrukturyzacji Kopalń oddział Brzeszcze na emeryturę, na urlopie górniczym byłem od 3 lipca 2015 r., czy z SRK należy mi się deputat węglowy? Z góry dziękuję za odpowiedź, pozdrawiam serdecznie.

W sprawie uprawnień do ekwiwalentu za deputat węglowy, proszę zwrócić się do SRK. ZUS nie posiada kompetencji do stwierdzenia takich uprawnień.

W związku z wejściem od grudnia elektronicznych zwolnień, chciałbym wiedzieć czy za każdym razem muszę wziąć wydruk takiego zwolnienia, czy będzie on przesyłany automatycznie do zakładu pracy?

Wszystko zależy od tego, czy pracodawca ma profil na Platformie Usług Elektronicznych, czy też nie. Jeśli nie ma takiego profilu, to wydruk e-ZLA zostanie wydany pacjentowi i trzeba go dostarczyć w ciągu 7 dni do firmy. O tym, czy pracodawca ma PUE czy też nie, system informatyczny sam podpowie lekarzowi, że pacjent musi mieć wydruk zwolnienie, ze względu na brak profili PUE przez płatnika składek. Jeżeli natomiast wydruk e-ZLA zostanie przekazany na żądanie pacjenta (a zwolnienie trafi do pracodawcy elektronicznie), to nie trzeba go nikomu przekazywać. Taki wydruk stanowi jedynie potwierdzenie dla pacjenta, że e-ZLA zostało wystawione.

Czy dziecko, które jest zgłoszone do ubezpieczenia zdrowotne przez ojca, gdy przyjdę z nim do lekarza, jestem matką, i zaistnieje potrzeba wystawienia zwolnienia lekarskiego na opiekę na chorym dzieckiem, lekarz będzie widział te informacje o ubezpieczeniu dla dziecka?

Nie. Informacja o ubezpieczeniu zdrowotnym dziecka pojawi się tylko wtedy, gdy zostało ono zgłoszone do ubezpieczenia przez osobę, dla której jest wystawiane zwolnienie. W przypadku braku danych o członku rodziny zgłoszonym do ubezpieczenia zdrowotnego lekarz może samodzielnie uzupełnić te dane - datę urodzenia i typ pokrewieństwa.

  • Numer: 41 (934)
  • Data wydania: 09.10.18
Czytaj e-gazetę