środa, 16 czerwca 2021

imieniny: Aliny, Justyny, Benona

RSS

Niektórzy kandydaci mogą narazić podatników na dodatkowe koszty

09.10.2018 00:00 sub

POWIAT Niektórzy kandydaci na prezydenta, burmistrza czy wójta zdecydowali się jednocześnie na start do rady miasta lub gminy. Postanowiliśmy sprawdzić, jakie rodzi to konsekwencje - oczywiście zakładając, że dany kandydat zostanie wybrany zarówno na włodarza miasta lub gminy i zarazem na radnego tego miasta lub gminy. Czy konieczne będą ponowne wybory? Czy podatnicy będą musieli za to zapłacić? Okazuje się, że wszystko zależy od systemu wyborczego.

Problem nie istnieje w przypadku gmin powyżej 20 tys. mieszkańców. Tam przeprowadza się wybory w okręgach wielomandatowych. Wyborcy głosują zarówno na listę, jak i na konkretnego kandydata (postawienie znaku X przy nazwisku kandydata jest równocześnie poparciem listy). Na terenie naszego powiatu wybory wielomandatowe przeprowadzone zostaną w Wodzisławiu Śląskim, Rydułtowach i Gorzycach. W Wodzisławiu Śląskim dwóch z czterech kandydatów na prezydenta ubiega się również o miejsce w radzie miasta. Są to Kacper Biernacki i Dariusz Prus. Podobnie w Rydułtowach, gdzie jeden z trzech kandydatów na burmistrza Marek Wystyrk startuje też do rady miasta. Jeśli któryś z nich zostanie prezydentem lub burmistrzem i jednocześnie radnym miejskim - po czym zrezygnuje z mandatu rajcy - to nie będą konieczne wybory uzupełniające. Wejdzie kolejna osoba z listy. Nie rodzi to dodatkowych konsekwencji finansowych.

Inaczej jest w gminach do 20 tys. mieszkańców. Tam wybory przeprowadzane są w jednomandatowych okręgach wyborczych. Każdy głosujący może poprzeć jednego kandydata, a mandat jest przyznawany temu z największą liczbą głosów (większość względna). - Jeśli dany kandydat zostanie szefem gminy i jednocześnie dostanie się do rady - a następnie zrezygnuje z mandatu rajcy - to niezbędne będą wybory uzupełniające – dowiadujemy się w Państwowej Komisji Wyborczej. A to oznacza koszty dla podatników. Taką sytuację mamy w kilku gminach: w Godowie w przypadku Kamila Gąsiora (okręg nr 8), w Mszanie w przypadku Piotra Kuczery (okręg nr 7), w Pszowie w przypadku Czesława Krzystały (okręg nr 6), w Radlinie w przypadku Beaty Klimy (okręg nr 7). Wymienione osoby kandydują zarówno na włodarzy gmin, jak i na radnych gminnych, co – należy zaznaczyć - jest zgodne z prawem. (mak)

  • Numer: 41 (934)
  • Data wydania: 09.10.18
Czytaj e-gazetę