Wtorek, 23 lipca 2019

imieniny: Bogny, Sławosza, Żelisława

RSS

Rydułtowicy wolą być „na swoim”

25.09.2018 00:00 sub

Związek Nauczycielstwa Polskiego ma swój oddział w Rydułtowach. – Rydułtowicy mają w swoim charakterze to, że lubią sami o sobie decydować – mówi burmistrz Kornelia Newy.

RYDUŁTOWY Do niedawna byli częścią wodzisławskiego oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego. Ale postawili na samorządność. 22 maja zapadła decyzja, że w Rydułtowach powstanie odrębny Oddział ZNP. Pierwsze miesiące poświęcili na niezbędne formalności, działania i organizację biura. To się udało. 15 września mogli oficjalnie ogłosić: otwieramy siedzibę rydułtowskiego Oddziału ZNP. Ta mieści się w budynku biblioteki w Rydułtowach, o czym świadczy tablica na zewnątrz budynku, którą tego dnia odsłonięto.

– To efekt waszej determinacji - mówi podczas uroczystego otwarcia siedziby związku Jadwiga Aleksandra Rezler, prezes Okręgu Śląskiego ZNP. - Nasz związek zawsze dbał o polską szkołę. Życzę, by wasza siedziba tętniła związkowym życiem i żebyście zawsze mieli na względzie to, że człowiek jest najważniejszy - dodała.

Funkcję prezesa Oddziału ZNP w Rydułtowach objął Wojciech Koźlik, nauczyciel i rydułtowski radny. W dniu otwarcia siedziby rydułtowski oddział liczył 93 członków - 67 pracujących i 26 emerytów. - Członkowie ZNP z Rydułtów od co najmniej roku mieli plany, by utworzyć własny oddział. Zależało nam na reprezentowaniu Rydułtów. Na tym, byśmy mogli decydować sami o sobie. Zdawaliśmy sobie sprawę, że dążenia władz zwierzchnich ZNP są takie, by budować większe, a nie mniejsze ogniwa związku. Jednak nasza determinacja była tak duża, że udało się - mówi Wojciech Koźlik. Dodaje, że zgoda na powołanie nowego, odrębnego Oddziału ZNP w Rydułtowach oznacza też, że ułatwiony będzie proces rozwiązywania wielu spraw formalnych, będzie można uniknąć wyjazdów do Wodzisławia po to, by podpisywać różnego rodzaju niezbędne dokumenty.

– Rydułtowicy mają w swoim charakterze to, że lubią sami o sobie decydować - powiedziała burmistrz Kornelia Newy i na poparcie tej tezy przypomniała fakt odłączenia Rydułtów od Wodzisławia. - Bardzo lubimy Wodzisław, ale jeszcze bardziej lubimy być samodzielni. Cieszę się, że mamy w Rydułtowach swój oddział ZNP - mówiła podczas uroczystości otwarcia biura związku.

Podczas uroczystości otwarcia siedziby związku uhonorowano Irenę Grzesik z Rydułtów, która już 72 lata zasila szeregi ZNP. (mak)

  • Numer: 39 (932)
  • Data wydania: 25.09.18
Czytaj e-gazetę