Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 38 (931) Data wydania: 18.09.18
Czytaj e-gazetę

Jubileusz kościoła w Marklowicach. Świątynia ma już 100 lat

Marklowicka wrześniowa parafiada, która z powodzeniem odbywa się od kilku lat, na stałe wpisała się w kalendarz kulturalny gminy. W tym roku była jednak wyjątkowa. A to za sprawą setnego jubileuszu kościół pw. św. Stanisława.

MARKLOWICE 16 września kościół pw. św. Stanisława - biskupa i męczennika - w Marklowicach wypełnił się po brzegi wiernymi, którzy przyszli świętować 100-lecie świątyni. Na jubileuszowy program uroczystości złożyły się odpustowa eucharystia oraz festyn parafialny.

Dwa jubileusze

Uroczystej mszy świętej przewodniczył metropolita katowicki ks. arcybiskup Wiktor Skworc, który wygłosił również homilię. - Kościół zbudowany jest na trzech fundamentach. Podstawowym jest liturgia. I kładę wam na serce uczestnictwo w niedzielnej Eucharystii – mówił metropolita katowicki. Przypomniał także wszystkim wiernym, że Kościół opiera się także o świadectwo - martyrię oraz caritas, czyli diakonię. – Bądźcie świadkami w waszych wspólnotach. Przede wszystkim w rodzinach. Starajcie się wspierać tych, którzy tego wsparcia potrzebują – dodał. Metropolita katowicki, dziękując za stulecie parafialnego kościoła, przypomniał zebranym, że „widzialna świątynia ma służyć budowaniu wspólnoty parafialnej”. – Piękna świątynia nie jest celem sama w sobie. Jest pomocą w budowaniu świątyni waszych serc – zaznaczył.

Z rąk metropolity katowickiego pamiątkowy medal odebrał Kazimierz Solik, który od 70 lat pełni posługę organisty w kościele św. Stanisława. Na terenie marklowickiej parafii mieszkają dwie panie, które – podobnie jak parafialny kościół – świętują w tym roku setne urodziny. Pani Anna Szmid oraz pani Anna Cyroń otrzymały pamiątkowy medal, życzenia i gratulacje.

Wspólna zabawa

Po uroczystej eucharystii świętowanie przeniosło się na teren Słonecznej Wyspy. Tam odbył się parafialny festyn. Podczas wydarzenia wystąpili m.in. Dzieci Maryi, Chór Spójnia oraz zespół taneczny Aplauz. Gwiazdą wieczoru był koncert zespół Kahal. Uczestnicy imprezy bawili się doskonale. Nie zabrakło oczywiście ciekawych konkursów zręcznościowych, balonów do nieba oraz słodkiego poczęstunku.

Okrągły jubileusz

Początki kultu w Marklowicach sięgają II połowy XIII wieku. Wówczas Marklowice były częścią księstwa raciborskiego. Pierwotny, stojący na marklowickim wzgórzu kościółek drewniany pw. św. Walentego, spłonął 12 grudnia 1910 r. Należał on do grupy najstarszych kościołów drewnianych na Górnym Śląsku. Swymi początkami sięgał XVI wieku. Według relacji kroniki Franciszka Henkego z 1864 r. dookoła kościoła rosły stare, wiekowe dęby i lipy, które zostały wycięte około 1843 r.

Na miejscu spalonego kościółka wybudowano w latach 1914-1916 obecny kościół pw. św. Stanisława, biskupa i męczennika. Architektem, konstruktorem i projektantem wnętrza był Johann Affa z Raciborza. 17 września 1918 r. kościół został konsekrowany przez ówczesnego biskupa Stefana z Wrocławia. Przełom lat 80-tych i 90-tych przyniósł zmiany w zabudowaniach parafialnych. W miejscu starej stodoły wybudowano dom katechetyczny. W 1987 r. rozebrano stare chlewy parafialne. Wybudowane w ich miejscu probostwo zostało poświęcone i oddane do użytku wraz z kancelarią parafialną dwa lata później. W 1990 r. rozpoczęto przebudowę starego probostwa, w jego miejscu wybudowano salę parafialną, którą prowadzi Koło Gospodyń. W ostatnich latach staraniem obecnego ks. proboszcza Janusza Jojko m.in. rozbudowano cmentarz, pomalowano dach kościoła, odnowiono wnętrze kościoła (m.in. ołtarz główny, boczne ołtarze, ambonę) oraz odrestaurowano portal główny.

Ważne liczby

– Na przestrzeni tych 100 lat duszpasterzowało w naszym kościele 9 proboszczów i 27 wikariuszy. Z naszej parafii Bóg powołał do służby 7 kapłanów i 4 siostry zakonne. Przy chrzcielnicy ochrzczono 8197 osób, a sakrament małżeństwa przed naszych ołtarzem zawarły 3284 pary. Do wieczności odprowadziliśmy 4130 parafian - mówi proboszcz parafii, ks. Janusz Jojko. (juk)