Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 38 (931) Data wydania: 18.09.18
Czytaj e-gazetę

Kącik ZUS

Odpwiada Beata Kopczyńska – rzecznik regionalny ZUS Województwa Śląskiego

Jestem przedsiębiorcą, który zatrudnia kilkunastu pracowników, więc mój czas jest bardzo napięty. Czy to prawda, że teraz wiele spraw w ZUS mogę już załatwić przez Internet? Jakich spraw to dotyczy, czy np. mogę dostać wniosek o niezaleganiu ze składkami online?

Jest coraz więcej spraw, które może Pan załatwić u nas nie ruszając się z biura. Konieczny jest do spełnienia tylko jeden warunek, mianowicie musi Pan założyć sobie internetowe konto w ZUS. Swoje indywidualne konto można założyć samodzielnie, gdyż jest to bardzo proste i nie zabiera wiele czasu. Wystarczy wejść na stronę www.zus.pl – tam otrzymuje się longin i ustala hasło. Gdy robimy to samodzielnie, musimy „zaufać”, czyli potwierdzić nasz profil w ZUS. W tym celu wystarczy pójść do jakiejkolwiek placówki ZUS z ważnym dokumentem tożsamości, tj. dowodem osobistym lub paszportem. Po aktywacji konta uzyskuje się dostęp do wszystkich swoich danych związanych z ubezpieczeniem społecznym (np. zwolnieniami lekarskimi). Może Pan też po prostu od razu przyjść do nas i konsultant założy panu konto na PUE. Od razu po założeniu konta, bez wychodzenia z domu ma Pan możliwość złożenia wniosku o wydanie zaświadczenia o niezaleganiu w opłacaniu składek, skontrolować stan swojego konta w ZUS oraz kontaktować się drogą elektroniczną z Zakładem, aby np. umówić wizytę na konkretny dzień i godzinę. Platforma Usług Elektronicznych ZUS zapewnia wszystkim całodobowy, wygodny i bezpieczny dostęp do usług świadczonych elektronicznie. Jeśli zależałoby Panu na czasie, i chciałby pan zaświadczenie o niezaleganiu dostać od ręki to najlepiej przyjść do nas. Od ponad roku wiele zaświadczeń jest wystawianych klientom w czasie pojedynczej wizyty nawet bez konieczności wypisywania wniosku. Wystarczy przy okienku ustnie poprosić pracownika o wystawienie zaświadczenia np. poświadczającego niezaleganie ze składkami na ubezpieczenie społeczne. To jedno z najczęściej wystawianych przez nas zaświadczeń. Takie szybkie wystawienie zaświadczenia jest możliwe wtedy, gdy na pana koncie nie ma żadnych zaległości. Jeśli zaległości są - można je szybko uregulować np. wykonując przelew ze swojego banku na konto ZUS. Czasami zdarza się, że w sprawie trzeba przeprowadzić dodatkowe postępowanie wyjaśniające, (gdy np. są zaległości na koncie). Wtedy także nie wymaga się pisemnego wniosku, ale zaświadczenie odbierzemy później lub otrzymamy je pocztą. Ten prosty tryb postępowania obowiązuje w przypadku wydawania aż 27 zaświadczeń. Dotyczą one m.in. niezalegania w opłacaniu składek, zgłoszenia do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego, okresów pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, a także wysokości pobieranego świadczenia.

Jestem po niefortunnym skręceniu z przemieszczeniem kostki w nodze. Pomimo leczenia wciąż mam problemy z chodzeniem, obciążaniem nogi, czuję ostry ból. Czeka mnie jeszcze kilka tygodni rehabilitacji, jak przyznał mój ortopeda. Niestety kończy mi się czas pobierania zasiłku chorobowego. Mój lekarz wspomniał, że mogę się starać o świadczenie rehabilitacyjne, które ZUS przyznaje od razu po zakończeniu zwolnienia lekarskiego. Czy to prawda?

Pani lekarz może wystąpić z wnioskiem o rehabilitację leczniczą, ale jest jeden warunek - stan Pani zdrowia musi rokować, że po rehabilitacji wróci Pani do pracy. Musi Pani pamiętać, że świadczenie rehabilitacyjne przysługuje dopiero po wykorzystaniu całego limitu zwolnienia lekarskiego. Nie można otrzymywać go zamiast lub w trakcie chorobowego. Warto jednak pilnować terminów, jeśli chce Pani zachować ciągłość wypłaty. W takiej sytuacji wniosek musi trafić do ZUS, co najmniej 1,5 miesiąca przed zakończeniem zwolnienia. Przypomnijmy, że na zwolnieniu lekarskim można być nieprzerwanie przez 182, a w przypadku ciąży i gruźlicy 270 dni. To nie zawsze – tak jak w Pani przypadku - wystarczy na pełen powrót do zdrowia. Świadczenie rehabilitacyjne pozwala więc na kontynuację leczenia i rehabilitację przez maksymalnie kolejne 12 miesięcy. Po złożeniu wniosku lekarz orzecznik oceni czy ma pani szansę na powrót do zdrowia i zdecyduje o przyznaniu lub nie świadczenia rehabilitacyjnego. Komplet dokumentacji powinien zostać złożony we właściwym, według Pani miejsca zamieszkania, oddziale ZUS, co najmniej 6 tygodni przed zakończeniem okresu zasiłkowego. Zwykle jest to mniej więcej w 120 dniu zwolnienia lekarskiego, a w przypadku ciąży i gruźlicy – około 228 dnia. Warto dopełnić wszelkich formalności wcześniej, ponieważ na wypłatę zasiłku Zakład ma 30 dni od momentu przyznania. Warto dodać, że o świadczenie może starać się nie tylko pracownik, ale również zleceniobiorca lub osoba prowadząca działalność gospodarczą, jeżeli podlegali ubezpieczeniu chorobowemu. Jeśli chodzi o wysokość świadczenia rehabilitacyjnego to nie ma jednej wysokości świadczenia rehabilitacyjnego i wynosi ono 90 proc. podstawy wymiaru zasiłku chorobowego - za okres pierwszych 90 dni, 75 proc. podstawy wymiaru zasiłku chorobowego - za pozostały okres, 100 proc. podstawy wymiaru zasiłku chorobowego - jeśli niezdolność do pracy przypada w okresie ciąży oraz 100 proc. podstawy wymiaru, jeśli niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową.