Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 34 (927) Data wydania: 21.08.18
Czytaj e-gazetę

Kierowcy gubią się na rondzie

Wielkie zamieszanie z małym rondem w Rydułtowach. Wystarczy 15 minut obserwacji by przekonać się, że większość kierowców porusza się tam nieprawidłowo, bo – ku zdziwieniu wielu – pierwszeństwo ma pojazd wjeżdżający na rondo, zgodnie z „regułą prawej ręki”. – A wszyscy jeżdżą tak, jakby było to tradycyjne rondo – ubolewa mieszkaniec Rydułtów.

RYDUŁTOWY Niewielkie rondo na przecięciu ulic Chopina, Skalnej i Szpitalnej w Rydułtowach. Powstało w związku z przebudową drogi dojazdowej do marketu Aldi. Miało usprawnić komunikację w tamtym miejscu. Początkowo organizacja ruchu na tym rondzie miała charakter „tradycyjny” – taki, do którego większość kierowców jest przyzwyczajona. Było to po prostu rondo ze znakiem „ustąp pierwszeństwa”. Na takim rondzie wjeżdżający musi ustąpić pierwszeństwa pojazdom poruszającym się po rondzie i nadjeżdżającym z lewej strony.

W grudniu ubiegłego roku sytuacja się jednak zmieniła. Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim wprowadziło nową organizację ruchu obejmującą strefą zamieszkania rejon mini ronda. – Strefę tę wprowadzono ze względu na potrzebę ochrony pieszych w rejonie gęstej zabudowy mieszkaniowej, marketu i dojścia do szkoły, z powodu braku chodników na części ulic – wyjaśnia Arkadiusz Łuszczak, naczelnik Wydziału Komunikacji i Transportu w wodzisławskim starostwie.

Jak teraz trzeba jeździć?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami w strefie zamieszkania pieszy może się poruszać po jezdni i ma bezwzględne pierwszeństwo przed pojazdami. Prędkość pojazdów ograniczona jest do 20 km/h, co powoduje, że przy jej zachowaniu jakiekolwiek zdarzenia drogowe mają niewielki skutek, również dla niechronionych uczestników ruchu. W przypadku potrącenia pieszego inna jest także kwalifikacja, kierowca z reguły jest winien. Zgodnie z przepisami w strefie „tempo 20” nie ustanawia się pierwszeństwa przejazdu, obowiązuje „reguła prawej ręki” (również na rondzie).

– W strefie zamieszkania są zatem nieco inne priorytety niż na drogach powiatowych czy krajowych, które niektórym kierowcom ciężko jest zaakceptować: przede wszystkim ma być bezpiecznie, wolno i uprzejmie dla pieszego. Ponadto kierowcy muszą mieć świadomość, że tam mogą spotykać nieoznakowane skrzyżowania – dodaje Arkadiusz Łuszczak.

Niebezpieczne sytuacje

Sęk w tym, że większość kierowców chyba nie wie o zmianie organizacji ruchu na rondzie. Zgłosił się do nas mieszkaniec Rydułtów, który mieszka w pobliżu i na co dzień obserwuje różne sytuacje na rondzie. – Większość kierowców jeździ tak, jakby było to rondo ze znakiem „ustąp pierwszeństwa”. Ludzie jeżdżą na pamięć. Ja sam nie odważyłbym się „z pierwszeństwem” wjechać na rondo, mimo że tak to powinno się obecnie odbywać – mówi mężczyzna. Co więcej – piesi, którzy mają w tamtym miejscu bezwzględne pierwszeństwo przed pojazdami, nierzadko są przez kierowców ignorowani. – Młodzież z liceum przy

Skalnej, która stosuje się do przepisów, słyszy trąbienie kierowców. To wcale nie jest bezpieczne. Kiedyś dojdzie tam do tragedii – stresuje się mieszkaniec. Dodaje, że starostwo nie ustawiło żadnych tabliczek z informacją o zmianie organizacji ruchu, więc kierowcy są w kropce. – Mało tego! Na ulicy Chopina, przy wjeździe na rondo, na jezdni nadal są poziome znaki „ustąp pierwszeństwa”. To dodatkowo myli kierowców. Nie rozumiem, jak może być tak, że starostwo zmienia organizację, a nikt o tym nie wie – puentuje mężczyzna.

Kolejna zmiana

Skargi mieszkańców związane z sytuacją na rondzie zaczęły wpływać do rydułtowskiego urzędu miasta. Urzędnicy z Rydułtów sami byli zaskoczeni tym, że wprowadzono organizację ruchu o takim charakterze. Ostatecznie wyszli z inicjatywą, by starostwo wprowadziło taką organizację ruchu, jak wcześniej, czyli by było to rondo ze znakiem „ustąp pierwszeństwa”. – Były wizje w terenie. Wyszliśmy z inicjatywą, by wprowadzono znaki „ustąp pierwszeństwa”. Obecne rozwiązanie jest zgodne z prawem, jednak zauważamy, że wprowadza chaos – mówi Małgorzata Jastrząb z rydułtowskiego urzędu miasta.

Potwierdza to wodzisławskie starostwo. – Skoro kierowcy są „zaskakiwani” obowiązującymi przepisami, na wniosek pracowników Urzędu Miasta w Rydułtowach postanowiliśmy zmienić nieco organizację ruchu. Samo rondo zostanie wyłączone ze strefy zamieszkania. Oznacza to, na wlotach pojawią się znaki ustąp pierwszeństwa przejazdu. Niestety piesi będą musieli bardziej uważać. Dużo też zależy od kultury jazdy kierowców poruszających się bądź co bądź po osiedlowych drogach. Zmiany zostały zatwierdzone 6 lipca i wkrótce zostaną wprowadzone w terenie miasta przez Zakład Gospodarki Komunalnej – zapewnia naczelnik Łuszczak.

(mak)