Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 33 (926) Data wydania: 14.08.18
Czytaj e-gazetę

Dlaczego tak długo musimy czekać na decyzję?

Patrycja Mikółka jest mamą trójki dzieci. Jej pociechy mają 2, 6 i 8 lat. Kobieta niedawno przeprowadziła się z Czyżowic do Wodzisławia Śląskiego. Zamieszkała wraz z dziećmi i partnerem w wynajętym mieszkaniu. – Niestety, w związku z przeprowadzką zostaliśmy bez pieniędzy z pomocy społecznej – niepokoi się pani Patrycja.

WODZISŁAW ŚL. Jeszcze do niedawna Patrycja Mikółka, ze względu na miejsce zamieszkania, korzystała ze wsparcia Ośrodka Pomocy Społecznej w Gorzycach. Tam pobierała pieniądze w ramach 500+, zasiłku rodzinnego oraz funduszu alimentacyjnego. - W Gorzycach nigdy nie było problemów z przyznaniem środków dla mojej rodziny. Pracownicy OPS-u wszystkie decyzje wydawali bardzo szybko, do dwóch tygodni - podkreśla pani Patrycja.

Czeka ponad miesiąc

Sytuacja skomplikowała się, gdy mama trójki dzieci udała się do Miejskiego Ośrodka Pomocy w Wodzisławiu Śląskim. - 5 lipca poszłam do opieki społecznej w Wodzisławiu. Chciałam załatwić wszystkie formalności. Złożyłam wnioski o środki z 500+, funduszu alimentacyjnego i zasiłku rodzinnego. Niestety, minął już ponad miesiąc, a decyzji nadal nie ma i nie wiadomo, kiedy będzie - ubolewa pani Patrycja. Dodaje, że coraz bardziej się martwi, bo utrzymanie trójki dzieci wiąże się ze sporymi wydatkami. - Mój partner zarabia niewiele. Za te pieniądze wynajmujemy mieszkanie, nie zostaje nam dużo. A dzieci muszą z czegoś żyć. Jedna z dziewczynek rozchorowała się, potrzebne są leki. Poza tym szkoła za pasem. Trzeba kompletować wyprawki. Nie potrafię zrozumieć, dlaczego w jednym ośrodku pomocy społecznej można wydawać decyzje do dwóch tygodni, a w innym ośrodku trwa to już ponad miesiąc i nie wiadomo co dalej - nie kryje rozczarowania kobieta.

Chodzi o jeden dokument

Pani Patrycja tłumaczy, że urzędnicy wodzisławskiego MOPS-u co chwilę chcą dodatkwoych dokumentów. - Do MOPS-u w Wodzisławiu poszłam 5 lipca i złożyłam wnioski. Przekazali mi, że wszystko jest w porządku. Tydzień później powiedzieli mi, że decyzji nie ma. Następnie skontaktowali się ze mną listownie, że muszę wypisać jeszcze jedno oświadczenie i donieść orzeczenie z sądu w sprawie alimentów. Zrobiłam to. Czekałam, ale nadal nic. Wreszcie powiedzieli mi, że potrzebują jeszcze umowę-zlecenie z firmy, gdzie przez miesiąc pracowałam w 2015 r. Tłumaczyłam im, że mogą sprawdzić w urzędzie skarbowym, ile tam przez miesiąc zarobiłam. Tym bardziej, że w Gorzycach nikt takiego zaświadczenia nie chciał. Ostatecznie przyniosłam im ksero tej umowy, bo miałam ją w urzędzie pracy w Wodzisławiu. Ale stwierdzili, że muszą mieć tę umowę bezpośrednio z zakładu pracy. Więc znów czekanie. Gdy powiedziałam jednej z pań w MOPS-ie, że muszę mieć przecież środki dla dzieci, to ta tylko wzruszyła ramionami - mówi rozgoryczona mama trójki dzieci.

MOPS: wszystkie terminy są zachowane

Skontaktowaliśmy się z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Wodzisławiu. W opiece społecznej tłumaczą, że czas oczekiwania bierze się stąd, że pani Patrycja złożyła niekompletne i wymagające uzupełnienia wnioski. W opinii MOPS-u dostarczona przez panią Patrycję umowa-zlecenie była nieprecyzyjna i zbyt lakoniczna. Między innymi brakowało dat świadczących o tym, kiedy praca była wykonywana. W tej sytuacji możliwości były dwie. Albo MOPS wystąpi do pracodawcy o bardziej szczegółowe zaświadczenie o okresie zatrudnienia, albo zrobi to pani Patrycja. Pracownicy MOPS-u wyjaśniają, że pani Patrycja podpisała wniosek, by zrobił to MOPS.- Na pisemną prośbę strony MOPS wystąpił do odpowiedniej instytucji z wnioskiem o udostępnienie wymaganych danych, a strona oświadczyła, iż została poinformowana, że powyższa sytuacja będzie miała wpływ na wydłużenie postępowania - przekazuje Danuta Rassek, zastępca dyrektora MOPS. - Całe postępowanie prowadzone jest w sposób rzetelny, z zachowaniem terminów, a strona ma dostęp do wszystkich informacji o podjętych działaniach w sprawie - dodaje.

Dobra informacja jest taka, że do MOPS-u dotarło już zaświadczenie o okresie zatrudnienia. Czy więc wkrótce wodzisławianka otrzyma decyzje i pieniądze? (mak)