Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 22 (915) Data wydania: 29.05.18
Czytaj e-gazetę

Kącik ZUS

Odpowiada Beata Kopczyńska rzecznik regionalny ZUS Województwa Śląskiego

W zeszłym roku pracowałam na umowie o dzieło. Sama opłacałam za siebie składki na ubezpieczenie zdrowotne, by mieć zapewnioną w razie choroby opiekę medyczną, szpital. Teraz już mam umowę o pracę, ale niedawno otrzymałam z ZUS pismo, w którym zobowiązuje się mnie do zapłaty składki do NFZ za lipiec. Bardzo chciałabym to uregulować, ale w piśmie nie ma numeru rachunku na jaki mam to wpłacić?

Od 1 stycznia zmieniły się zasady opłacania składek. Nie ma już 3 lub 4 różnych rachunków, na które płatnik wpłacał pieniądze na odpowiednie fundusze. Zastąpił je jeden, indywidualny dla każdego płatnika, numer rachunku składkowego (NRS). Jeżeli nie otrzymała Pani pisma z ZUS ze swoim indywidualnym numerem rachunku składkowego lub gdzieś się zagubiło może Pani ten NRS samodzielnie wyszukać. Na stronie internetowej www.e-skladka.pl jest wyszukiwarka numerów. Należy podać w niej swój NIP lub PESEL, bądź inny wymagany identyfikator, by odnaleźć swój indywidualny numer rachunku składkowego. Pragnę jeszcze zauważyć, że od 1 stycznia br. do opłacenia składek korzystamy ze zwykłego przelewu, takiego, jakim płacimy inne rachunki, np. za gaz czy telefon. Nie ma już specjalnych formatek, jakie istniały jeszcze do końca ubiegłego roku.

W lipcu kończę 60 lat. Mam ponad 22 lata pracy na etacie, ale od kilkunastu lat opłacam składkę do KRUS jako rolnik. Chciałabym wiedzieć, gdzie mam złożyć wniosek i czy emeryturę dostanę z obu instytucji?

Powinna złożyć Pani wniosek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Jeżeli chodzi o pytanie dotyczące, która instytucja wypłaci Pani emeryturę – wypłaci ją ZUS, natomiast z tytułu opłacania składek na Fundusz Emerytalny Rolników, Fundusz Ubezpieczenia Społecznego Rolników i ubezpieczenie emerytalno-rentowe, o których mowa w przepisach o ubezpieczeniu społecznym rolników, do emerytury pracowniczej dolicza się zwiększenie, którego wysokość zależy od długości okresów opłacania składek. Zwiększenie nie przysługuje wtedy, gdy osoba ma ustalone prawo do emerytury rolniczej.

Mam 66 lat, jestem na emeryturze. Zaproponowano mi pracę dozorczyni. Nie wiem, czy mogę podjąć się pracy, czy to nie wpłynie na zawieszenie mi emerytury?

Proszę się nie obawiać. Osoby, które ukończyły powszechny wiek emerytalny mogą osiągać dowolną wysokość przychodów. Proszę zatem podjąć najkorzystniejszą dla siebie decyzję. A uzupełniając informację dodam tylko, że zmniejszenie czy zawieszenie emerytury przy osiąganiu pewnych progów dochodów dotyczy emerytów, którzy mają prawo do wcześniejszej emerytury, czyli pobierają ją przed ukończeniem powszechnego wieku emerytalnego. Przypomnijmy, obowiązujący powszechny wiek emerytalny dla kobiety to 60 lat, dla mężczyzn – 65.