Czwartek, 25 kwietnia 2019

imieniny: Jarosława, Marka, Elwiry

RSS

Rodzice pytają, dlaczego wieczorami nie ma pediatry

08.05.2018 00:00 sub

Rodzice małych dzieci są zaskoczeni i zaniepokojeni. W szpitalu w Rydułtowach działa oddział pediatryczny, a w Wodzisławiu nie. Ale kiedy rodzice wraz z dzieckiem zgłaszają się do szpitala w Rydułtowach do Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej, dowiadują się, że... nie ma pediatry i muszą jechać do Wodzisławia. Szpital zapewnia, że takie sytuacje są incydentalne. 

RYDUŁTOWY Już od jakiegoś czasu radne z Rydułtów sygnalizują problem związany z brakiem pediatry podczas Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej w rydułtowskim szpitalu. Nie są to jednorazowe sygnały. Do radnych zgłaszali się rodzice małych dzieci, którzy prosili o interwencję, opisując problem zawsze w ten sam sposób.

Podróże z chorym dzieckiem

– Zarówno ja, jak i wielu rodziców z naszego miasta, jesteśmy zaniepokojeni sytuacją – mówiła na jednej z sesji radna Joanna Kubala. – Pilnie potrzebowałam pomocy lekarskiej dla mojego dziecka. Było to w weekend – wyjaśniła radna. Opowiedziała, że razem ze swoją pociechą pojechała do rydułtowskiego szpitala, do punktu Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej. Niestety, na miejscu okazało się, że... nie ma pediatry (a przypomnijmy, że to właśnie w Rydułtowach działa oddział pediatryczny). – Zostałam odprawiona z kwitkiem. W rejestracji powiedziano mi, że mam jechać do Wodzisławia, bo w Rydułtowach nie ma żadnego lekarza dziecięcego. Akurat za mną zebrały się jeszcze dwie inne pary rodziców z chorymi dziećmi i musieliśmy wszyscy jechać do Wodzisławia. Ta sytuacja budzi niepokój i dziwi, skoro to w Rydułtowach działa oddział pediatryczny – opisywała radna Kubala.

Do dyskusji włączyła się radna Mariola Bolisęga. – Potwierdzam to, co mówi radna Kubala. Sama miałam zgłoszenie od mieszkanki Rydułtów dotyczące braku pediatry – powiedziała.

Dyżur pełniony jest stale

O komentarz do sprawy poprosiliśmy rzecznika prasowego szpitala w Wodzisławiu i Rydułtowach. Zdaniem rzecznika nieobecność pediatry miała „charakter incydentalny”. – W ramach Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej w Rydułtowach stale pełniony jest dyżur pediatryczny. Przypadki nieobecności pediatry spowodowane były jedynie niedyspozycją lekarzy i miały charakter incydentalny (1–2 razy w miesiącu). W takich sytuacjach dyżur pediatryczny zabezpieczany jest przez Nocną i Świąteczną Opiekę Zdrowotną w Wodzisławiu Śląskim, a w razie konieczności udzielenia natychmiastowej pomocy, najmłodsi pacjenci kierowani są na Pediatryczną Izbę Przyjęć Szpitala w Rydułtowach – wyjaśnia Sławomir Graboń. (mak)

  • Numer: 19 (912)
  • Data wydania: 08.05.18
Czytaj e-gazetę