Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 12 (905) Data wydania: 20.03.18
Czytaj e-gazetę

Dron miał sprawdzić dym z kominów, ale nie poleciał

Ekopatrol z Głównego Instytutu Górnictwa przyjechał do Wodzisławia Śl., by zaprezentować nowoczesne metody badania jakości powietrza.

WODZISŁAW ŚL. 12 marca mobilne laboratorium - zwane Ekopatrolem - wraz z przedstawicielami Głównego Instytutu Górnictwa (GIG) zameldowało się na wodzisławskim rynku. Celem wizyty było zbadanie jakości powietrza w mieście.

Patrol tropiący zanieczyszczenie

W skład Ekopatrolu wchodzi samochód elektryczny wyposażony w stację meteo, platformy pomiarowe oraz aparatury kontrolno-pomiarowe zainstalowane na dronie. Samochód mierzy jakość powietrza na trasie przejazdu pojazdu. Natomiast dron wykorzystywany jest do badania tego, co wydostaje się z kominów budynków. Urządzenia badają stopnień zapylenia (PM1, PM2,5, PM10), poziom formaldehydu (substancja rakotwórcza) oraz HCl. Dane dostarczane z urządzeń pozwalają m.in. na szczegółowe wskazywanie źródeł i wielkości emisji zanieczyszczeń.

Pogoda dobra, jakość powietrza też

Za pomocą mobilnego Ekopatrolu zbadano jakość powietrza w Wodzisławiu Śl. Pora dnia, silny wiatr i dość wysoka temperatura złożyły się na małe zanieczyszczenie powietrza. – PM10 około 20, PM2,5 nawet mniej. Pomiary mieszczą się w normach. Dzisiejsze zanieczyszczenie powietrza jest niewielkie – zapewniał Adam Hamerla z Głównego Instytutu Górnictwa. Na wodzisławskim rynku miał się również odbyć specjalny pokaz dla mieszkańców, dotyczący monitorowania jakości powietrza. Przedstawiciele GiG-u mieli zaprezentować m.in. możliwości dronu. Niestety ze względu na intensywny i porywisty wiatr jedynie pokazano urządzenie.

Mobilny Ekopatrol wybrał się również w podróż po mieście. Przedstawiciele GIG-u sprawdzali jakość powietrza w różnych częściach miasta, m.in. w okolicach ulic: Targowej, Kubsza, os. Przyjaźni, Radlińskich Chałupek, Kokoszyckiej, Czyżowickiej oraz Szczęśliwej. Wyniki są obecnie w przygotowaniu. Natomiast przeprowadzona akcja to projekt pilotażowy, po którym wodzisławski magistrat zastanowi się, czy od przyszłego sezonu grzewczego wejdzie we współpracę z GIG-iem.

Poszerzanie świadomości wśród mieszkańców

Ekopatrol to innowacyjne przedsięwzięcie, zarówno w wymiarze technicznym, jak i edukacji mieszkańców oraz poszerzaniu społecznej świadomości na temat niskiej emisji. Dlatego jego przedstawiciele chętnie rozmawiają z mieszkańcami. - Chcemy być widoczni dla społeczeństwa. Uświadamiać ich czego nie powinni spalać w swoich piecach. Chcemy również wiedzieć, co mieszkańców truje i w jakich miejscach sytuacja jest najgorsza - wyjaśnia Adam Hamerla. Dodaje, że mobilna stacja pokazuje problem w skali lokalnej i to ją odróżnia od stacji statycznych, bo te dotyczą całego regionu czy części województwa. - Dzięki naszym urządzeniom możemy namierzyć sprawcę spalania śmieci, bo aparatura mierzy nie tylko pyły PM2,5 i PM 10, ale też inne substancje – mówi Adam Hamerla. (juk)