Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 9 (902) Data wydania: 27.02.18
Czytaj e-gazetę

Zainteresowanie gazem mniejsze, niż liczyli urzędnicy

Liczba przyłączy rośnie o kilkanaście rocznie. Mimo to zużycie gazu spada.

GORZYCE Na zebraniu wiejskim w Rogowie dyskutowano m.in. o gazyfikacji tej miejscowości. - Ustaliliśmy, że czynimy dalsze starania o gazyfikację sołectwa Rogów, i nie tylko. Warunkiem gazyfikacji, chętni do przyłączenia się do sieci – poinformował Daniel Jakubczyk, wójt Gorzyc. W tym celu wysłał do Rogowa pracownika urzędu gminy, który 19 lutego przez 2 godziny miał zbierać ankiety. Jaki był wynik tej akcji? - Około 60 osób pobrało ankiety. Mieszkańcy mogą teraz zapoznać się z nimi w domu, mogą je wypełnić i złożyć. W Rogowie złożyło je ponad 20 osób – mówi Izolda Gajowska, kierownik referatu gospodarki komunalnej w UG Gorzyce. Wójt uważa, że to dobry wynik. - Jestem skłonny podobną akcję uruchomić również w innych sołectwach, przynajmniej tych większych. Ogłosić ją z kościelnych ambon, bo widać, że świadomość ekologiczna mieszkańców rośnie coraz bardziej – powiedział Jakubczyk.

Sieć będzie, jak będą chętni na gaz

Również wcześniej organizowano akcje zbierania ankiet od mieszkańców, którzy chcieliby przyłączyć się do gazu. W ubiegłym roku odbywały się spotkania przedstawicieli Polskiej Spółki Gazownictwa (PSG) z mieszkańcami kilku sołectw. - Przy czym frekwencja na tych spotkaniach nie była tak duża, jak się spodziewano – przyznają urzędnicy. Jak dodają, do mieszkańców gminy trafiły wówczas ankiety. - Niestety niewiele z tych ankiet trafiło do nas z powrotem – wyjaśniają w UG. W grudniu było to około 250 ankiet (cała gmina liczy ponad 20 tys. mieszkańców).

Po spotkaniach PSG zadeklarowała, że planuje rozbudowę sieci w trzech sołectwach: Turzy, Czyżowicach i Gorzycach. Anna Kocimia z Urzędu Gminy w Gorzycach przyznała, że najbardziej opłacalna wydaje się budowa sieci gazowniczej w Czyżowicach. Na terenie Turzy planuje się budowę sieci w rejonie dwóch ulic: Mszańskiej i 27 Marca, a w Gorzycach w rejonie ul. Piaskowej. - Prace koncepcyjne prowadzone będą również w Rogowie, w okolicach parku Dąbki – powiedział kilka dni temu wójt.

W dalszym ciągu czeka się jednak na zainteresowanie ze strony mieszkańców i głównie od tego uzależnione jest, czy sieć będzie budowana i na jakim obszarze. Ankiety nadal są więc zbierane.

Przyłączy przybywa, a zużycia gazu coraz niższe

Urzędnicy z Gorzyc przyznali, że co roku do sieci przyłącza się kilkanaście posesji z terenu gminy rocznie. Co ciekawe, mimo że liczba przyłączy rośnie, to zużycie gazu maleje. Co znaczy, że choć ludzie do gazu są przyłączeni, to jednak z niego nie korzystają, albo nawet z niego rezygnują. Powodem może być oczywiście relatywnie wysoki koszt ogrzewania domu (zwłaszcza starszego typu) gazem. (art)

W Pszowie również chcą rozbudować sieć

PSG opracowała dwie koncepcje gazyfikacji części miasta. Pierwsza zakłada rozbudowę sieci o łącznej długości 3,5 km. Swoim zakresem obejmuje ulice: Armii Krajowej, Władysława Andersa, Stefana Okrzei, Grota-Roweckiego, Szkolną, Dożynkową, Daleką oraz Dolną. Przewidywany termin realizacji inwestycji to koniec lutego w 2020 r. Natomiast druga koncepcja przewiduje rozbudowę sieci gazowej na odcinku prawie 2 km. Swym zakresem obejmuje ulice: Niepodległości, Ignacego Paderewskiego, Bohaterów Westerplatte, Heleny Marusarzówny i Adama Asnyka. Inwestycja miałaby zostać zrealizowana na początku sierpnia przyszłego roku. - Do mieszkańców tych ulic zostały wysłane umowy przyłączeniowe. Zachęcamy do skorzystania z możliwości podłączenia swojej nieruchomości do sieci gazowej - mówi Dawid Topol, wiceburmistrz Pszowa. Dodaje, że miasto zwróciło się również do PSG z zapytaniem o możliwość rozbudowy sieci gazowej od skrzyżowania ul. Andersa i ul. Armii Krajowej w stronę Rzuchowa. Obecnie magistrat czeka na odpowiedź.

Ogrzewanie gazowe na ogół uważane jest za stosunkowo drogie, niemniej jednak ma wiele zalet. - Jest to czyste, ekologiczne źródło energii, które coraz bardziej konkuruje z ceną węgla - mówi wiceburmistrz Pszowa, który sam ogrzewa dom gazem. Dodaje, że aby zniwelować różnicę w kosztach, należy poddać budynek termomodernizacji, dzięki czemu zmniejszy się zapotrzebowanie na ciepło, a tym samym spadną koszty eksploatacyjne. - Im więcej naszych mieszkańców zdecyduje się na ogrzewanie swoich domostw gazem, tym powietrze w naszym mieście będzie lepsze. Takie działania warto podejmować - kwituje Dawid Topol. (juk)