Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 9 (902) Data wydania: 27.02.18
Czytaj e-gazetę

Mury dworca uszkodzone, stropy do wymiany

Ekspertyzy przygotowane przez specjalistów nie pozostawiają wątpliwości. Budynek dworca PKP w Rydułtowach nie jest w najlepszym stanie technicznym. Miasto, które niedawno przejęło obiekt, będzie miało twardy orzech do zgryzienia.

RYDUŁTOWY Nie tak dawno Rydułtowy za symboliczną złotówkę przejęły od PKP budynek dworca oraz część przyległego do niego terenu. Od początku było pewne, że obiekt będzie wymagał dużych nakładów finansowych, a do tego pieczę sprawuje nad nim konserwator zabytków. Miasto planowało jednak, że zagospodaruje budynek, bo inaczej dworzec jeszcze bardziej by niszczał.

W pierwszej kolejności urzędnicy zapytali mieszkańców, jak wyobrażają sobie zagospodarowanie dworca. Miasto ogłosiło nawet konkurs. Warunek był taki, że w obiekcie musi znaleźć się miejsce na poczekalnię i kasę biletową oraz że obiekt musi zachować swoją zewnętrzną fasadę, bo taki jest wymóg konserwatora zabytków. Pomysły były różne - od centrum przesiadkowego, przez muzeum, po przechowalnię rowerów.

Następnie urząd zdecydował się na wybór projektanta, który by opracował tak zwany program funkcjonalno-użytkowy dla obiektu (czyli specjalne opracowanie związane z zaprojektowaniem i wykonaniem robót budowlanych). Był to kolejny krok ku realizacji zamierzeń miasta. W ramach swojego zadania projektant przygotował ekspertyzę stanu technicznego budynku dworca PKP. Niestety, jej treść nie napawa optymizmem. Okazuje się, że budynek jest w bardzo złym stanie. Z trzech powodów. Po pierwsze - stropy. Nie są żelbetowe, a drewniane i do tego źle zachowane. - Obecnie niedopuszczalne jest, by stropy w budynkach użyteczności publicznej były drewniane. Należałoby je wymienić - mówi sekretarz miasta, Krzysztof Jędrośka.

Po drugie - prac naprawczych wymaga konstrukcja dachu. Po trzecie - wymiary i układ klatek schodowych. Klatki są nienormatywne i nie spełniają obowiązujących wymogów. Po czwarte - mury obiektu są uszkodzone. Między innymi dlatego, że dworzec zbudowano zbyt blisko torów kolejowych i cały czas narażony jest na silne drgania, które go niszczą.

Gdyby to wszystko zsumować to okazuje się, że prac naprawczych wymaga cały obiekt. To powoduje, że miasto jest w kropce, a przyszłość dworca stoi pod znakiem zapytania. - Będziemy się zastanawiać, co robić dalej. Decyzja jeszcze nie zapadła - przyznaje sekretarz miasta. Wiele będzie zależało od konsultacji z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków w Katowicach. To po jego wskazówkach i wytycznych zapadnie ostateczna decyzja. (mak)