Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 8 (901) Data wydania: 20.02.18
Czytaj e-gazetę

Miejski dylemat w sprawie ogrzewalni dla bezdomnych

Ważyły się losy miejskiej ogrzewalni dla bezdomnych w Rydułtowach. Miasto chciało ją zlikwidować. Powód? Korzystają z niej głównie bezdomni z sąsiednich miejscowości. Wszystko wskazuje jednak na to, że ogrzewalnia zostanie.

RYDUŁTOWY Od 2014 roku w Rydułtowach działa ogrzewalnia dla osób bezdomnych. Znajduje się w jednym z piwnicznych pomieszczeń Urzędu Stanu Cywilnego, gdzie jest centralne ogrzewanie. Ogrzewalnia powstała w reakcji na sytuację bezdomnych, którym w okresie jesienno–zimowym zagraża mróz. Osoby bezdomne mogą tam ogrzać się czy napić herbaty. W czasie wigilii bezdomni mogli też liczyć na poczęstunek. Rydułtowscy radni zrzucali się na produkty żywnościowe dla nich. W ostatniej takiej wigilijce wzięło udział 17 bezdomnych.

Wszystko wskazywało na to, że to ostatni sezon funkcjonowania ogrzewalni w Rydułtowach. Z ogrzewalni korzysta niewielka ilość bezdomnych z terenu Rydułtów. - Spośród osób korzystających z ogrzewalni większość stanowią bezdomni z gmin sąsiednich, głównie z Pszowa, Rybnika i Radlina - wylicza Łukasz Majer z Urzędu Miasta w Rydułtowach. Koszty funkcjonowania ogrzewalni spadają zaś na miasto Rydułtowy. W 2016 roku wyniosły one ponad 27,4 tys. zł (podsumowania obecnego sezonu jesienno-zimowego jeszcze nie ma, bo ogrzewalnia nadal działa; prawdopodobnie będzie otwarta do końca lutego). Do tego pojawiły się sygnały o zmianie przepisów dotyczących prowadzenia ogrzewalni. Te czynniki spowodowały, że miasto planowało likwidację ogrzewalni.

Bezdomny, czyli skąd?

W tym miejscu ktoś może zadać pytanie, jak to możliwe, że bezdomny X czy Y jest z danego miasta, skoro nie ma domu. Otóż bezdomni sami deklarują, skąd są. Po pierwsze - niektórzy są bezdomnymi z wyboru. Teoretycznie mieliby gdzie mieszkać, ale poprzez konflikt z rodziną czy nałóg odcinają się od swojego domostwa. Po drugie - kiedy bezdomny przychodzi do ogrzewalni, to sam informuje, z której miejscowości pochodzi.

Planowana likwidacja ogrzewalni nie oznaczała, że miasto pozostawiłoby bezdomnych samym sobie. W Rydułtowach od jakiegoś czasu działa dom opieki dla bezdomnych mężczyzn przy ul. Bohaterów Warszawy. To tam bezdomni mają być kierowani, a koszt ich przebywania w ośrodku pokrywałoby miasto Rydułtowy. Tym bardziej że już obecnie wielu z rydułtowskich bezdomnych decyduje się właśnie na pobyt we wspomnianym domu opieki.

Problem z pijanymi

Plany miasta uległy jednak zmianie. Jeszcze raz przeanalizowano sytuację. Stanęło na tym, że ogrzewalnia ma jednak nadal funkcjonować. Przynajmniej w kolejnym sezonie zimowym. Burmistrz Kornelia Newy przyznaje, że decyzję podjęła po rozmowie z komendantem straży miejskiej. Ten przypomniał, dlaczego ogrzewalnia w ogóle powstała. Otóż noclegownie nie chcą przyjmować osób, które są pod wpływem alkoholu. - Zanim powstała ogrzewalnia, to strażnicy miejscy, którzy patrolowali miasto i widzieli pijanego oraz leżącego na ziemi bezdomnego, musieli go zawozić na komendę. A to nie jest odpowiednie miejsce. Strażnicy mają inne zadania, niż pilnowanie takiej osoby - podkreśla pani burmistrz.

Problem pijanych bezdomnych jest poruszany w gremiach samorządowych nie od dziś. Izby wytrzeźwień nie chcą podpisywać z gminami umów, szpitale też nie chcą przyjmować bezdomnych pod wpływem, tak samo, jak noclegownie. - W związku z tym doszliśmy do wniosku, że prawdopodobnie w tym roku uruchomimy jeszcze ogrzewalnię. Tym bardziej że na razie nie wejdą w życie nowe, bardziej restrykcyjne przepisy i ogrzewalnia może działać tak jak do tej pory - puentuje pani burmistrz. (mak)