Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 6 (899) Data wydania: 06.02.18
Czytaj e-gazetę

Godów najbardziej religijną gminą w powiecie

W powiecie wodzisławskim na niedzielną mszę świętą uczęszcza 46,9 procent wiernych. Do komunii świętej przystępuje 25,4 procent wiernych.

POWIAT Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego (ISKK) opublikował 4 stycznia najnowsze dane dotyczące religijności Polaków. Z raportu wynika, że w 2016 roku na niedzielne msze święte w skali całego kraju chodziło 36,7 procent zobowiązanych (dominicantes). To mniej o 3 punkty procentowe w porównaniu z rokiem 2015. Z kolei do komunii świętej (communicantes) przystępowało w 2016 roku 16 procent zobowiązanych. To o 1 punkt procentowy mniej niż w 2015 roku.

Religijność mieszkańców powiatu wodzisławskiego okazuje się dużo silniejsza, niż w skali całego kraju. W poszczególnych gminach sytuacja jest jednak zróżnicowana. Poniżej prezentujemy dane ze wszystkich miejscowości powiatu wodzisławskiego.

Mocne dane

Opracowanie Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego (ISKK) opiera się na badaniu przeprowadzonym 16 października 2016 r. w większości kościołów całego kraju. Nasza gazeta, jako jedyna w regionie, uzyskała dane dotyczące religijności w gminach powiatu wodzisławskiego. Wynika z nich, że w powiecie wodzisławskim na niedzielną mszę świętą w 2016 r. uczęszczało 46,9 procent zobowiązanych. Do komunii świętej przystępowało 25,4 procent zobowiązanych.

Liczą księża, instytut weryfikuje

ISKK posiada dane z około 92 procent śląskich parafii (w całym kraju dane do instytutu wysłało około 96 procent parafii). Badania odbywają się zgodnie z uchwałą Konferencji Episkopatu Polski. Każdego roku Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego kieruje do parafii poprzez kurie diecezjalne kwestionariusz, w którym prosi proboszczów o przeprowadzenie w określoną niedzielę liczenia wiernych obecnych na mszy i przystępujących do komunii świętej. Wypełnione formularze najpierw trafiają z parafii do miejscowej kurii biskupiej, a następnie są zbiorczo przesyłane do ISKK. Liczenie w parafii organizuje proboszcz, wyznaczając do tego celu grupę osób liczących, najczęściej ministrantów. Żeby badanie było wiarygodne ISKK dokonuje badań kontrolnych, niezależnych od proboszcza. ISKK bierze też pod uwagę dane z gmin odnośnie ilości gospodarstw domowych, a także poziom emigracji.

Skąd te liczby?

Dane dotyczące poszczególnych parafii nie są dostępne. ISKK udostępnia dane jedynie dla większych obszarów. - Takich jak gminy, dekanaty czy diecezje – usłyszeliśmy w Instytucie. Poprosiliśmy zatem ISKK o dane dotyczące gmin powiatu wodzisławskiego. Udostępniono nam statystyki dotyczące liczby wiernych uczestniczących we mszach, liczby wiernych przystępujących do komunii świętej, oraz informację o tym, jaki stanowią oni procent osób zobowiązanych do uczestnictwa we mszy, a także liczbę wiernych oraz liczbę osób zobowiązanych. Liczbę osób zobowiązanych stanowi 82 procent wszystkich wiernych w danej parafii, czy – jak w tym przypadku – w gminie. Dlaczego akurat 82 procent? ISKK przyjmuje, że od uczestnictwa we mszy świętej zwolnione są dzieci do lat siedmiu, ludzie starsi o ograniczonych możliwościach poruszania się oraz osoby chore. Na podstawie analizy struktury demograficznej przeciętnej polskiej parafii wiejskiej i miejskiej ustalono, iż jest to właśnie 18 procent populacji. Zobowiązani do uczęszczania na niedzielną mszę stanowią więc 82 procent wiernych.

Nie we wszystkich parafiach policzono wiernych

Choć ISKK nie udostępnił nam danych dla konkretnych parafii, to udostępnił nam wykaz parafii w powiecie wodzisławskim (i raciborskim), które były podstawą naliczenia wskaźników dominicantes i communicantes. Okazuje się, że w badaniu nie zostało uwzględnionych kilka parafii miejskich, np. największych parafii wodzisławskich tj. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny przy rynku oraz św. Herberta Biskupa, która skupia duże wodzisławskie osiedla. Nie uwzględniono również parafii Matki Boskiej Częstochowskiej na Wilchwach, parafii Podwyższenia Krzyża Świętego (niestety nie udało się ustalić, czy tej z ul. Pszowskiej czy z ul. Paderewskiego), a także parafii św. Wawrzyńca na Wilchwach. W badaniu nie uwzględniono też parafii Matki Boskiej Uzdrowicielki Chorych na Orłowcu w Rydułtowach. – Tych parafii brakuje dlatego, że w 2016 roku nie przysłały sprawozdania z liczenia wiernych – wyjaśnia Robert Stęspiewicz z pracowni ISKK.

W przypadku pozostałych gmin powiatu wodzisławskiego uwzględnione zostały wszystkie tam funkcjonujące parafie.

W Godowie najbardziej religijni

Na podstawie uzyskanych przez nas danych wynika, że wyższe wskaźniki religijności – co nie zaskakuje – odnotowywane są w gminach wiejskich. Najwięcej wiernych uczęszcza na mszę w parafiach gminy Godów. To aż 60,9 procent zobowiązanych. Również w parafiach Godowa zanotowano najwyższą liczbę wiernych przystępujących do komunii świętej tj. 36,5 procent zobowiązanych. Najmniej wiernych uczęszcza na mszę w parafiach miasta Radlin, gdzie jest to 35,2 procent zobowiązanych. Również tam do komunii świętej przystępuje najniższy odsetek wiernych w powiecie wodzisławskim – 18 procent.

W tabelach prezentujemy dane dla poszczególnych gmin. Dla porównania przytaczamy też dane z gmin powiatu raciborskiego. Artur Marcisz

gminy powiatu

wodzisławskiego liczba obecnych na mszy św. mężczyzn liczba obecnych na mszy św. kobiet liczba obecnych na mszy św. mężczyzn

i kobiet (razem) dominicantes (procent zobowiązanych do udziału we mszy św.) liczba przystępujących do Komunii św. mężczyzn liczba przystępujących do Komunii św. kobiet liczba przystępujących do komunii św. mężczyzn

i kobiet (razem) communicantes (procent zobowiązanych do przyjmowania komunii św.) liczba

wiernych

w gminie liczba osób zobowiązanych do uczestnictwa we mszy św.

i komunii św.

Godów 2355 3300 5655 60,9 1127 2264 3391 36,5 11325 9287

Gorzyce 3738 4623 8361 56,0 1618 2886 4504 30,2 18200 14924

Lubomia 1375 1908 3283 57,3 387 933 1320 23,0 6988 5730

Marklowice 943 1357 2300 55,4 332 676 1008 24,3 5064 4152

Mszana 1008 1377 2385 44,7 309 689 998 18,7 6511 5339

Pszów 2190 2948 5138 44,7 879 1606 2485 21,6 14025 11501

Radlin 1830 2670 4500 35,2 744 1554 2298 18,0 15580 12776

Rydułtowy 2138 2875 5013 43,6 1217 1920 3137 27,3 14028 11503

Wodzisław Śląski 3564 5261 8825 40,7 1926 3589 5515 25,4 26450 21689

Ogółem (powiat) 19141 26319 45460 46,9 8539 16117 24656 25,4 118171 96900,22

gminy powiatu

raciborskiego liczba obecnych na mszy św. mężczyzn liczba obecnych na mszy św. kobiet liczba obecnych na mszy św. mężczyzn

i kobiet (razem) dominicantes (procent zobowiązanych do udziału we mszy św.) liczba przystępujących do Komunii św. mężczyzn liczba przystępujących do Komunii św. kobiet liczba przystępujących do komunii św. mężczyzn

i kobiet (razem) communicantes (procent zobowiązanych do przyjmowania komunii św.) liczba

wiernych

w gminie liczba osób zobowiązanych do uczestnictwa we mszy św.

i komunii św.

Kornowac 719 990 1709 69,2 453 748 1201 48,7 3010 2468

Krzanowice 955 1252 2207 50,7 290 656 946 21,7 5310 4354

Krzyżanowice 2142 2608 4750 61,6 664 1380 2044 26,5 9406 7713

Kuźnia Raciborska 1743 2239 3982 53,8 676 1251 1927 26,0 9030 7405

Nędza 1143 1432 2575 52,1 462 714 1176 23,8 6026 4941

Pietrowice Wielkie 1301 1616 2917 58,6 512 1035 1547 31,1 6072 4979

Racibórz 6503 9374 15877 40,3 2369 4861 7230 18,3 48094 39437

Rudnik 494 638 1132 52,5 278 478 756 35,1 2627 2154

Ogółem (powiat) 15347 20586 35933 47,9 5844 11377 17221 22,6 97470 75005,4

Prawda liczb – komentarz kapłana dotyczący religijności mieszkańców naszego regionu

Przeanalizowawszy statystyki, opracowane na podstawie danych zebranych w parafiach 16 października 2016 r., przedstawiające liczbę uczestników niedzielnej mszy i przystępujących do komunii w powiecie raciborskim i wodzisławskim, wydaje mi się, że dla uproszczenia można przyjąć, iż mniej więcej połowa mieszkańców jest co tydzień na liturgii, a jedna czwarta przyjmuje w czasie tej liturgii ciało Pańskie.

Czy to „wynik” satysfakcjonujący dla 30-letniego księdza z 5-letnim stażem kapłańskim i 2-letnim stażem duszpasterskim? Szczerze mówiąc, „wynik” taki ani mnie nie satysfakcjonuje, ani mnie nie rozczarowuje. Najzwyczajniej przyjmuję do wiadomości, bez specjalnych emocji, że tak właśnie – prawdopodobnie tak właśnie – sprawy się mają, że takie są fakty. I z jednej strony myślę sobie: nie jest najgorzej. Te 50 proc. to ostatecznie całkiem sporo – tym bardziej, jeśli uwzględni się, że są w Polsce regiony, gdzie procent chadzających na niedzielną eucharystię nie sięga liczby 50 – i byłoby dobrze taki „wynik” utrzymać. Z drugiej zaś strony uświadamiam sobie, że jest we mnie pytanie o te drugie 50 procent: gdzież oni są? – no bo mogłoby być lepiej. I przypomina mi się – i niepokoi mnie, i do podjęcia jakichś działań skłania – dobry pasterz, który zostawił 99 owiec, by szukać jednej zbłąkanej owcy.

Czy wiara społeczności powiatu raciborskiego i wodzisławskiego wygląda, podług statystyk, na silną? Trudno mi powiedzieć. Słaba może nie jest. Ale też nie miałbym śmiałości, żeby orzec, że jest silna. Wszak pamiętać trzeba, że z tych 50 proc. dominicantium komunikuje się połowa. Cóż, obawiam się, że wiara naszego społeczeństwa – raciborskiego, wodzisławskiego, polskiego – będzie coraz słabsza. Wiele czynników taki stan rzeczy powoduje. I nie bardzo miałbym ochotę, przynajmniej na razie, kulturę albo jakieś idee w niej krążące, szczególną odpowiedzialnością za przyczynowanie takiego stanu rzeczy obarczać.

Pewno, liczby i zestawienia dają jakiś ogląd rzeczywistości. Lecz jest to, uważam, ogląd ograniczony, do którego należy mieć dystans; ciekawe, że król Dawid, licząc lud izraelski, zgrzeszył. Najważniejszego przecież – zmagania się człowieka z Bogiem – rachunki i buchalteria nie są w stanie uchwycić. Jestem głęboko przekonany, co przynosi mi wiele duszpasterskiej nadziei, że człowiek ma metafizyczną naturę, że niesie w sobie pragnienia religijne, których nie może, nie płacąc za to pewnej ceny, ignorować. I wierzę, że każdy człowiek ma swoją drogę do Boga. I że do każdego człowieka inną drogę ma Bóg. ks. Łukasz Libowski

Sonda uliczna

Dawid Pawliczek z Radlina

Jestem osobą wierzącą, która uczestniczy przynajmniej raz w tygodniu we mszy św. Nie wstydzę się tego powiedzieć głośno i wyraźnie. Nie dostrzegam również znaczącego spadku osób obecnych w kościele. A wręcz przeciwnie. Coraz więcej młodych ludzi mówi stanowczym głosem, że wierzy w Bogu, że są praktykującymi katolikami. Pokazały to m.in. minione Światowe Dni Młodzieży, które odbyły się w Krakowie. Być może sondaże mówiące o tym, że w kościele katolickim ubywa wiernych, biorą się stąd, że wiele ludzi w dalszym ciągu pracuje za granicą. Wydaje mi się, że jeżeli ktoś wierzy, to nie ma dla niego znaczenia czy niedziela jest wolna od handlu, czy nie. Oczywiście ma to zasadnicze znaczenie w świętowaniu tego dnia. I każdy powinien mieć możliwość spędzenia go w gronie rodzinnym. Ale jeśli ktoś np. pracuje w niedzielę, to na eucharystię pójdzie w sobotę.

Ania Staniszewska z Wodzisławia Śl.

Jestem katoliczką, ale raczej niepraktykującą. Jak byłam nastolatką, to chodziłam z rodzicami do kościoła. Teraz samej zdarza mi się to rzadko. Chociaż z jakiegoś powodu w Boże Narodzenie czy Wielkanoc zawsze idę na mszę św. Trudno jest mi powiedzieć, czy wierzących i chodzących do kościoła jest więcej, czy mniej niż było kilka lat temu. Ci, co chcą iść - to pewnie idą, a ci, co nie chcą, to nie idą. A niedziela wolna od handlu? Być może jeżeli ludzie nie będą szwendali się po galeriach, to zahaczą o kościół. Ale chyba w tej kwestii nie ma to większego znaczenia.

Daniela Bugla z Wodzisławia Śl.

Obecne czasy są bardzo trudne dla katolików. Wychwala się inne religie i dba o poprawność polityczną. Katolicy nie potrafią bronić swojej wiary. Bo boją się, że ktoś ich wyśmieje, że będą na językach innych albo że jakiemuś znajomemu nie podoba się to, że wierzą. Być może z tego powodu wielu ludzi przestało chodzić do kościoła i ukrywa się ze swoją wiarą. Ale jak mówi papież Franciszek „trzeba wstać z kanapy i włożyć wygodne buty”. A kiedy sklepy będą zamknięte w niedzielę możliwe, że pojawi się więcej wiernych w kościele niż dotychczas. Bo ci, co do tej pory z przyczyn zawodowych nie mogli uczestniczyć w eucharystii, w końcu będą mieli taką możliwość. Ale czy chęci? To dopiero się okaże.