Piątek, 28 lutego 2020

imieniny: Romana, Makarego, Lutomira

RSS

Mieszkańcy złapią się za kieszeń z powodu śmieci

30.01.2018 00:00 sub

W kolejnej gminie śmieci drożeją. W Radlinie opłata za ich wywóz wzrośnie z 9,50 na 13 zł.

RADLIN Dotychczasowa umowa, którą Radlin był związany ze spółką Naprzód z Rydułtów, wygasła z końcem grudnia zeszłego roku. Miasto musiało ogłosić więc nowy przetarg na odbiór i zagospodarowanie odpadów. Ten został rozstrzygnięty. Po raz kolejny wygrała firma Naprzód. Zaoferowała jednak znacznie wyższą cenę niż w 2015 r. (z nieco ponad 3 mln zł na prawie 4,9 mln zł). W efekcie mieszkańców Radlina czeka podwyżka opłat za wywóz śmieci.

Jaka stawka?

– Wzrosły koszty funkcjonowania systemu, wynikające z kosztów świadczenia usługi przez firmę zewnętrzną, co ma bezpośredni wpływ na wysokość stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. W celu zbilansowania kosztów wymagane jest podniesienie opłaty za wywóz śmieci - argumentuje podwyżkę Marcin Król, naczelnik wydziału gospodarki komunalnej i ekologii w radlińskim urzędzie miasta. Z początkiem lutego aż do końca 2019 r. comiesięczna stawka za wywóz odpadów segregowanych od jednego mieszkańca wzrośnie do 13 zł (z obecnych 9,50 zł). A radlinianie, którzy nie zbierają odpadów w sposób selektywny, zapłacą już 35 zł (obecnie 20 zł).

Jakie warunki?

Selektywne zbieranie odpadów komunalnych z posesji domów jednorodzinnych będzie prowadzone w systemie workowym. Śmieci biodegradowalne zbierane będą raz na dwa tygodnie w okresie od kwietnia do października oraz raz na miesiąc w okresie od listopada do marca. Odbiór tworzyw sztucznych, metali, opakowań wielomateriałowych, papieru, szkła oraz żużlu i popiołu będzie prowadzony raz w miesiącu. A meble i inne odpady wielkogabarytowe będą odbierana dwa razy w roku. Natomiast odpady zmieszane będą odbierane raz na dwa tygodnie w okresie od kwietnia do października oraz raz w miesiącu od listopada do marca. Magistrat zaznacza, że w worki na śmieci biodegradowalne mieszkańcy muszą zaopatrzyć się sami. Resztę (czyli na papier, szkoło i tworzywa sztuczne) otrzymają od firmy wywożącej śmieci.

W przypadku osiedli obowiązywał będzie pojemnikowy system zbiórki odpadów komunalnych. Odpady segregowane (śmieci biodegradowalne, tworzywa sztuczne, metale, opakowania wielomateriałowe, papier, szkło, żużel, popiół) będą odbierane raz w tygodniu. Z kolei meble i odpady wielkogabarytowe - raz w miesiącu, natomiast śmieci zmieszane będą wywożone trzy razy w tygodniu.

Dodajmy, że w tym roku śmieci zdrożały już w Mszanie (12 zł), Gorzycach (14 zł) i Lubomi (15 zł). A teraz i w Radlinie. (juk)

  • Numer: 5 (898)
  • Data wydania: 30.01.18
Czytaj e-gazetę