Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 1 (894) Data wydania: 02.01.18
Czytaj e-gazetę

Kącik ZUS

Aldona Węgrzynowicz rzecznik regionalny ZUS Województwa Śląskiego

Nie zgadzam się z decyzją w sprawie renty z tytułu niezdolności do pracy. Uważam, że ZUS zaniżył jej wysokość. Z pouczenia wiem, że muszę złożyć odwołanie do sądu za pośrednictwem oddziału ZUS. Czy może się zdarzyć, że odwołanie nie trafi do sądu?

Odwołanie nie trafi do sądu tylko wtedy, gdy uznamy je w całości za słuszne. Jeśli nie uwzględnimy odwołania w całości lub części, jak najszybciej (w ciągu 30 dni od dnia jego złożenia) przekażemy je do sądu wraz z uzasadnieniem. Wtedy będzie je rozpatrywał sąd okręgowy- sąd pracy i ubezpieczeń społecznych (jako sąd I instancji).


Przyznano mi rentę rodzinną po zmarłym mężu. Jestem aktywna zawodowo. Jaki przychód mogę uzyskać, aby mi nie zmniejszono lub zawieszono tego świadczenia?

ZUS zmniejszy Pani rentę rodzinną, jeśli od 1 grudnia 2017 r. Pani przychód przekroczy 2979,00 zł. Zawiesimy Pani rentę, jeśli od 1 grudnia 2017 r. Pani przychód przekroczy 5532,30 zł.


Prowadzę pozarolniczą działalność gospodarczą. Mam problemy finansowe. Chciałem się dowiedzieć, jakie składki mogę umorzyć , w związku z ustawą abolicyjną?

Ustawa abolicyjna obowiązuje od 15 stycznia 2013 r. Umożliwia umorzenie nieopłaconych składek na własne ubezpieczenia w okresie od 1 stycznia 1999 r. do 28 lutego 2009 r. Ustawa dotyczy:

Osób, które w okresie od 1 stycznia 1999 r. do 28 lutego 2009 r. , objęte były obowiązkowo ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi oraz wypadkowym z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności, tj.: pozarolniczej działalności gospodarczej na podstawie przepisów o działalności gospodarczej lub innych przepisów szczególnych, działalności twórczej lub artystycznej, działalności w zakresie wolnego zawodu, jako wspólnik jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością jako wspólnik spółki jawnej, komandytowej, partnerskiej. Ustawa dotyczy również spadkobierców i osób trzecich, wobec których wydaliśmy decyzje o przeniesieniu odpowiedzialności za zobowiązania płatnika z tytułu nieopłaconych przez niego składek na jego własne ubezpieczenia za okres od 1 stycznia 1999 r. do 28 lutego 2009 r.

ZUS może umorzyć następujące należności: składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz wypadkowe, za okres od 1 stycznia 1999 r. do 28 lutego 2009 r. za osoby obowiązkowo objęte tym ubezpieczeniom z tytułu prowadzonej działalności, składki na ubezpieczenie zdrowotne i Fundusz Pracy za okres, za który zostaną umorzone składki na ubezpieczenia społeczne, odsetki za zwłokę naliczone od składek podlegających umorzeniu, opłatę prolongacyjną, opłatę dodatkową, koszty upomnienia oraz koszty egzekucyjne naliczone od należności podlegających umorzeniu.

Aby starać się o umorzenie należności musisz: nie mieć, na dzień wydania decyzji o umorzeniu, należności niepodlegających umorzeniu za wyjątkiem należności z tytułu składek za okres do 31 grudnia 1998 r. bądź też spłacić należności, które nie podlegają umorzeniu, w terminie 12 miesięcy od dnia uprawomocnienia się decyzji określającej warunki umorzenia lub w terminie wynikającym z zawartej umowy o rozłożeniu zadłużenia na raty, o ile taka umowa została już zawarta lub zostanie zawarta w terminie 12 miesięcy od dnia uprawomocnienia się decyzji określającej warunki umorzenia.