Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 50 (891) Data wydania: 12.12.17
Czytaj e-gazetę

Kolejna wycinka drzew. Mieszkańcy zbulwersowani

PSZÓW Wiosną nie zazielenią się już drzewa na osiedlu Grunwaldzkim. W ciągu ostatnich tygodni trwała ich wycinka. Spółdzielnia Mieszkaniowa Orłowiec, która wycinkę zleciła, komentować sprawy nie zamierza.

Pod koniec listopada w okolicach ul. Witolda pojawiły się ekipy wyposażone w piły i ciężki sprzęt. Zaczęło się ostre cięcie drzew. W związku z tym do naszej redakcji zgłosili się wzburzeni mieszkańcy osiedla Grunwaldzkiego. Mają wrażenie, że w ostatnim czasie w mieście, a szczególnie na ich osiedlu wycina się zbyt wiele drzew. - Nie zgadzamy się, żeby nasze osiedle nazwać betonowym! - piszą oburzeni mieszkańcy.

Już wycinali

Na osiedlu Grunwaldzkim na przełomie października i listopada doszło już do dwóch wycinek drzew. Prace prowadziło Miasto oraz SM Orłowiec. Wówczas pod topór poszło 28 drzew. Głównie były to topole, brzozy i robinie akacjowe. Te wycinki również wzbudziły wiele kontrowersji wśród mieszkańców osiedla. – To, co zobaczyliśmy, to druga wycinka Puszczy Białowieskiej. Obok starej wieży ciśnień, stały sobie latami piękne drzewa. Niestety już ich nie ma – pisali wówczas mieszkańcy Pszowa.

Teraz wycięto 40 drzew

Kolejna wycinka, która miała miejsce pod koniec listopada wzdłuż chodników przy ul. Witolda, była prowadzona przez SM Orłowiec. Poprosiliśmy zatem o komentarz spółdzielnię. Poinformowano nas, że informacje nie zostaną nam udzielone. Nie podano żadnej argumentacji. Mimo wszystko dotarliśmy do informacji ile oraz jakie drzewa wycięto. Tym razem z powierzchni ziemi zniknęło 40 drzew. Były to przede wszystkim lipy, głogi, brzozy i żywotniki. Znalazło się również kilka klonów, grabów czy sosen. Obwody wyciętych drzew były zróżnicowane. Do najszerszych należała wierzba płacząca o obwodzie wynoszącym 274 cm, jedna z lip o obwodzie 185 cm oraz klon o obwodzie 160 cm. Przy Witolda parkują samochody. Być może wycinka podyktowana była tym, że drzewa zagrażały mieniu albo też życiu i zdrowiu przechodniów (spadające gałęzie). Trudno wyrokować. Spółdzielnia odmówiła wszelkiej informacji na ten temat. (juk)