Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 49 (890) Data wydania: 05.12.17
Czytaj e-gazetę

Ewidencja zabytków do uzupełnienia

Ustawa o ochronie zabytków nakłada na gminy obowiązek utworzenia i prowadzenia gminnej ewidencji zabytków. Dotarła do nas informacja, że Pszów takiej ewidencji nie ma. Okazuje się, że jednak jest, choć niepełna.

PSZÓW Gminy mają obowiązek dbać o zabytki. W tych działaniach ma pomagać gminna ewidencja zabytków. Wójt, burmistrz czy prezydent miasta ma za zadanie prowadzić rejestr w formie zbioru kart adresowych zabytków nieruchomych z terenu gminy. Powinny być w niej ujęte zabytki wpisane do rejestru, zabytki znajdujące się w wojewódzkiej ewidencji zabytków oraz zabytki wyznaczone przez włodarza w porozumieniu z wojewódzkim konserwatorem zabytków.

– Pszów nie ma wprowadzonej do dnia dzisiejszego gminnej ewidencji zabytków - twierdzi Rafał Wiloch, starszy inspektor ds. przemysłu, techniki i wywozu zabytków za granicę Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Katowicach. Ta informacja dotarła do nas, w związku z artykułem pn. „Przedwojenny schron przegrał z myjnią”, który ukazał się kilka tygodni temu na łamach „Nowin Wodzisławskich”.

Pszowscy urzędnicy zapewniają jednak, że ewidencja jest prowadzona. - Od około roku prowadzimy tę ewidencję. Wraz z jej powstaniem otrzymaliśmy od Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Katowicach pismo zatwierdzające gminną ewidencję zabytków w Pszowie - wyjaśnia Franciszek Sobala, kierownik referatu inwestycji, gospodarki komunalnej i nieruchomości pszowskiego magistratu. Dodaje, że prawo nie normuje, w jaki sposób ewidencja powinna być przyjmowana przez samorząd. - Niektóre miasta powołują ewidencję do życia za pomocą zarządzenia burmistrza, wójta czy prezydenta. W Pszowie takie działanie nie miało to miejsca. Po prostu ją stworzyliśmy - podkreśla Sobala.

Pszowska gminna ewidencja zabytków prowadzona jest w formie zbioru kart. - Są zdjęcia i opisy zabytków – wymienia Sobala. Okazuje się jednak, że ewidencja w przyszłości musi jeszcze zostać uzupełniona o część archeologiczną. Do końca roku ewidencja ma pojawić się na stronie internetowej pszowskiego magistratu. Dzięki temu każdy z mieszkańców będzie miał do niej wgląd. (juk)