Czwartek, 24 stycznia 2019

imieniny: Felicji, Tymoteusza, Rafała

RSS

A jednak 16 zł?

28.11.2017 00:00 sub

Wszystko wskazuje na to, że odbiór śmieci w Gorzycach będzie drogi. Bardzo drogi.

GORZYCE Gorzyce to kolejna gmina, w której wzrośnie stawka za odbiór odpadów komunalnych. Obecna umowa na wywóz śmieci z firmą Alba kończy się 31 grudnia. Gmina musiała więc poszukać w postępowaniu przetargowym wykonawcę, który przejmie obowiązki od stycznia 2018 r. Pierwszy przetarg, do którego przystąpiły dwie firmy został unieważniony, bo wynikało z niego, że mieszkańcy musieliby płacić około 16 zł miesięcznie (bez kosztów administracyjnych). Obecnie całkowita opłata wynosi 9,5 zł. Po drugim przetargu też nie ma dobrych wieści. Mimo, że urzędnicy wprowadzili pewne roszady, które miałyby firmom przynieść oszczędności, to zaproponowana kwota po przeliczeniu na mieszkańca spadła do 15,3 zł. - Bez kosztów administracyjnych – przyznaje Izolda Gajowska, kierownik referatu gospodarki komunalnej w Gorzycach, co oznacza, że rzeczywista stawka byłaby nieco wyższa.

Włodarze Gorzyc mają teraz trudny orzech do zgryzienia. Według wyliczeń urzędników, roczna umowa nie powinna kosztować więcej niż 2,7 mln zł. Tymczasem jedyna oferta – złożona zresztą przez obecnego wykonawcę, konsorcjum firm Alba-Empol – opiewa na blisko 3,5 mln zł. Dlatego w urzędzie gminy zrobiło się nerwowo. Mimo, że oferta konsorcjum Alba-Empol została otwarta 9 listopada, to do dziś nie podjęto ostatecznej decyzji co do losów przetargu. - Skłaniam się ku podpisaniu umowy. Możemy oczywiście ogłosić trzeci przetarg, tylko co to da, skoro nie zgłaszają się inne firmy. Ograniczymy do minimum koszty administracyjne i prawdopodobnie zostaniemy przy stawce 16 zł – mówi Daniel Jakubczyk, wójt Gorzyc. Jak dodaje, rosnąca cena jest efektem m.in. dużej ilości oddawanych odpadów.

O sprawie na poniedziałkowym posiedzeniu komisji (27 listopada) mieli dyskutować jeszcze radni. Temat omawiany był już po zamknięciu tego wydania „Nowin Wodzisławskich”. Jeśli zapadną tam jakieś decyzje, to będziemy informować o nich w kolejnym numerze. (art)

  • Numer: 48 (889)
  • Data wydania: 28.11.17
Czytaj e-gazetę