środa, 23 stycznia 2019

imieniny: Ildefonsa, Rajmunda, Klemensa

RSS

WSTRZĄS W REGIONIE:

Zagłosuj na propozycje do budżetu obywatelskiego

21.11.2017 00:00 sub

Festyn, siłownia plenerowa czy ławka solarna? 21 listopada rozpoczęło się głosowanie na projekty zgłoszone do radlińskiego Budżetu Obywatelskiego.

RADLIN Radlinianie po raz pierwszy mają szansę na realizację własnych pomysłów w ramach Budżetu Obywatelskiego. Na wykonanie projektów, które zostaną najwyżej ocenione przez mieszkańców, miasto przeznaczy 200 tys. zł. Całkowity koszt realizacji pojedynczego projektu nie może przekraczać jednak 50 tys. zł. Na razie zakończył się pierwszy etap realizacji Budżetu Obywatelskiego, czyli zgłaszanie i weryfikacja pomysłów.

Głosowanie trwa

Z dopuszczonych pomysłów stworzona została lista projektów, na które mieszkańcy mogą głosować. Głosowanie rozpoczęło się 21 listopada i potrwa do 6 grudnia. Odbywa się przez internet (www.budzet.radlin.pl) oraz w punktach do głosowania (Ośrodek Pomocy Społecznej, MOSiR, SP nr 3, SP nr 4 i urząd miasta). W głosowaniu może wziąć udział każdy mieszkaniec Radlina, który ukończył 16 lat. Każdy z mieszkańców może oddać tylko jeden głos.

Siedem różnych pomysłów

Do głosowania dopuszczono siedem projektów. Pierwszym z nich jest pomysł pn. Rewitalizacja terenów zielonych miasta Radlin. Projekt polega na wapnowaniu terenów zielonych w mieście, w celu odkwaszenia gleby i poprawienia jej jakości ekologicznej. Kolejny zgłoszony pomysł nosi nazwę Napraw se koło! Samoobsługowe stacje naprawy rowerów. Projekt zakłada stworzenie pięciu punktów napraw rowerów na terenie miasta, m.in. przy urzędzie miasta, tężni czy przy parku leśnym. Trzecią koncepcją jest bezpieczne użytkowanie siłowni plenerowej typu streetworkout. Projekt zakłada organizację pokazowych warsztatów ćwiczeń z użyciem masy własnego ciała na urządzeniach typu streetworkout. Po projekcie sprzęt (w wersji mobilnej, tzn. łatwy do szybkiego montażu w wybranym miejscu) byłby udostępniony zainteresowanym mieszkańcom tak, aby mogli z niego korzystać. Wieść niesie - piłka plażowa w lesie - to nazwa kolejnego pomysłu zgłoszonego w ramach radlińskiego Budżetu Obywatelskiego. Projekt zakłada stworzenie boiska do piłki plażowej na terenie Parku Leśnego na Obszarach. Piąty pomysł pn. Szwarne karlusy i gryfne frelki szykują imieninowe gierki, dotyczy organizacji festynu przy SP nr 3 związanego z planami nadania placówce patrona. Kolejnym dopuszczonym projektem jest stworzenie w Radlinie ekologicznej ławki solarnej. Ławka byłaby wykonana z paneli fotowoltaicznych, które będą produkowały energię elektryczną z promieni słonecznych. Dzięki temu ławka będzie dawała możliwość podładowania telefonów czy tabletów. Ostatni projekt zakłada budowę i wyposażenie zewnętrznej sali do edukacji ekologicznej i obserwacji przyrody. Z sali korzystać będą mogli uczniowie radlińskich szkół, czy organizacje pozarządowe (np. harcerze).

Co dalej?

14 grudnia zostaną ogłoszone wyniki głosowania. O kolejności pomysłów do realizacji zdecyduje suma punktów uzyskanych w głosowaniu. W takiej kolejności sfinalizowane zostaną projekty, aż do wyczerpania puli 200 tys. zł. Jednak, aby projekt mógł być zrealizowany, podczas głosowania musi otrzymać co najmniej 50 głosów. (juk)

  • Numer: 47 (888)
  • Data wydania: 21.11.17
Czytaj e-gazetę