Wtorek, 29 września 2020

imieniny: Michała, Michaliny, Gabriela

RSS

Pszowski kapłan otrzymał prestiżową nagrodę

26.09.2017 00:00 sub

Pochodzący z Pszowa ks. prof. Jerzy Szymik został laureatem Nagrody Literackiej im. Franciszka Karpińskiego

PSZÓW Kapituła XXIII edycji Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Franciszka Karpińskiego, obradująca 12 września w Białymstoku pod przewodnictwem ks. bp dr hab. Henryka Ciereszki przyznała tegoroczną nagrodę ks. prof. Jerzemu Szymikowi. Kapituła uzasadniła swój wybór, podkreślając, że ks. Jerzy Szymik jest twórcą znakomicie łączącym kompetencje teologa i literaturoznawcy, poetą i publicystą uwiarygadniającym chrześcijańskie przesłanie o miłości, która jest ponad wszystko.

Nagroda im. Franciszka Karpińskiego przyznawana jest przez Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” od 1995 r. Jej laureatami zostają osoby, których twórczość wyrasta z nurtu chrześcijańskiego. W poprzednich edycjach uhonorowani zostali m.in.: ks. Jan Twardowski, Ernest Bryll, prof. Anna Świderkówna, prof. Elżbieta Feliksiak czy Przemysław Dakowicz. Celem Nagrody jest pogłębianie i upowszechnianie, czym w wymiarze chrześcijańskim jest literatura. Białystok nie jest przypadkowym miejscem wręczania tej Nagrody. Franciszek Karpiński – jeden z najwybitniejszych polskich poetów epoki oświecenia, prekursor stylu sentymentalnego w literaturze polskiej, poeta ludowy i narodowy – był związany właśnie z Białymstokiem. Przebywał na dworze Branickich od 1785 roku. To właśnie tu, w starym kościele farnym, zwanym przez białostoczan „białym kościółkiem”, po raz pierwszy śpiewane były „Pieśni nabożne” Franciszka Karpińskiego. oprac. (juk)

Ks. prof. Jerzy Szymik jest kapłanem archidiecezji katowickiej, teologiem i poetą. Autorem przeszło 50 książek naukowych, poetyckich, eseistycznych (ostatnio opublikował m.in. „Czułość, siła i drżenie”, „Chodzi o Boga”). Specjalizuje się w chrystologii, metodologii teologii, teologii kultury i teologii J. Ratzingera/Benedykta XVI. Mieszka w Katowicach i Pszowie.

  • Numer: 39 (880)
  • Data wydania: 26.09.17
Czytaj e-gazetę