Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 39 (880) Data wydania: 26.09.17
Czytaj e-gazetę

Przedwojenny schron przegrał z myjnią

Na działce przy ul. Paderewskiego trwają prace budowane. Rozebrano dawny schron przeciwlotniczy, co wzbudziło kontrowersje.

PSZÓW Przedwojenny schron przeciwlotniczy znajdował się przy ul. Paderewskiego, na prywatnej posesji. – Schron jest właśnie rozbierany. Nie wiem, kto wydał na to zgodę, ale proszę o interwencję w tej sprawie – mówi nam Grzegorz Bizoń ze Stowarzyszenia Paramilitarnego „Prochownia 1910”. Dodaje, że ubolewa nad rozbiórką schronu. – Był pamiątką, reliktem dawnych czasów. Przypominał o dziejach ziemi pszowskiej oraz o tym, że kiedyś takie schrony były potrzebne społeczeństwu – mówi.

Pszów bez ważnego dokumentu

Schrony przeciwlotnicze tak jak każda nieruchomość, która zostanie uznana za zabytek, może być chroniony poprzez m.in. wpis do rejestru zabytków, ustalenia w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, wpis na Listę Skarbów Dziedzictwa, uznanie za pomnik historii czy ujęcie w gminnej ewidencji zabytków. Jeżeli obiekt jest wpisany do rejestru zabytków, to przed rozbiórką konieczne jest wykreślenie go z niego. Decyzję w tej sprawie podejmuje Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jeżeli zaś widnieje w gminnej ewidencji zabytków, to zgodnie z Prawem Budowlanym uzgodnienia konsultowane są z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków (WKZ). Wówczas konserwator może zgodzić się na rozbiórkę lub też podjąć decyzję o zachowaniu obiektu. – W tym konkretnym przypadku nie było żadnych uzgodnień z WKZ, gdyż obiekt nie podlegał żadnej ochronie konserwatorskiej. Warto zaznaczyć, że Pszów do dziś nie ma wprowadzonej gminnej ewidencji zabytków – mówi Rafał Wiloch, starszy inspektor ds. przemysłu, techniki i wywozu zabytków za granicę Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Katowicach. Dodaje, że w związku z tym właściciel działki prawdopodobnie uzyskał standardowe pozwolenie na rozbiórkę schronu.

Myjnia zamiast schronu

Organem wydającym pozwolenia na m.in. rozbiórkę obiektów jest Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śl. Jednak urząd nie ma żadnych danych czy informacji na temat schronu przeciwlotniczego przy ul. Paderewskiego. – Wydział Administracji Architektoniczno–Budowlanej poinformował mnie, że nie znalazł w swoich zasobach takiego dokumentu świadczącego o istnieniu schronu przy ul. Paderewskiego w Pszowie czy np. o wydanym pozwoleniu na jego rozbiórkę – mówi Józef Szymaniec z wodzisławskiego starostwa.

Z tablicy informacyjnej postawionej na działce gdzie znajdował się schron, dowiadujemy się, że w tym miejscu powstanie myjnia samochodowa z trzema stanowiskami. (juk)