Piątek, 25 września 2020

imieniny: Aurelii, Kleofasa, Władysława

RSS

Powstańczy pomnik wróci na dawne miejsce

26.09.2017 00:00 sub

Nowa lokalizacja placu zabawa, specjalna strefa Kiss&Ride oraz przenosiny pomnika powstańczego – park im. Leopolda Zarzeckiego się zmienia

RADLIN Park im. Leopolda Zarzeckiego znajduje się przy ul. Rogozina w Radlinie. Jego modernizację miasto rozpoczęło od zmiany lokalizacji placu zabaw. Następną inwestycją było stworzenie strefy Kiss&Ride (całuj i jedź), o której już pisaliśmy. Inwestycja była realizowana jako zadanie wspólne miasta Radlin oraz powiatu wodzisławskiego. Przypomnijmy, że strefa została stworzona, aby dzieci uczęszczające do Sportowej Szkoły Podstawowej nr 2 w bezpieczny sposób mogły wysiąść z samochodów, a rodzice ich przywożący mogli w prawidłowy sposób zatrzymać się przy szkole. – Trzecią, bardzo ważną zmianą w tym miejscu, będzie powrót pomnika powstańczego do swojego historycznego miejsca – mówi Zbigniew Podleśny, zastępca burmistrz Radlina.

Przenosiny

Pomnik powstańczy upamiętnia 8 miejscowych młodych mężczyzn, którzy zginęli w powstaniach śląskich. Aby zgłębić wiedzę na jego temat, włodarze postanowili powołać specjalny zespół. Podczas spotkań zespołu zweryfikowano wiele informacji m.in. na temat miejsca, gdzie pomnik pierwotnie się znajdował. – Postanowiliśmy, że pomnik zostanie przeniesiony tam, gdzie był wcześniej. Czyli w środku dzisiejszego parku im. Leopolda Zarzeckiego – mówi Zbigniew Podleśny. Monument wymaga remontu, ale z przyczyn technicznych jest to niemożliwe. Dlatego miasto zdecydowało się na wykonanie repliki. Zostanie ona stworzona na podstawie zdjęć z 1928 r. Z jednego bloku granitowego zostanie stworzony pomnik, odtworzone zostaną napisy oraz oryginalny orzeł i cokół zbliżony do pierwotnego. – Mimo że oryginalny orzeł był odsłaniany w XX wieku, to nie miał on korony. Orzeł nie był godłem, a symbolem zrywu powstańczego. Dlatego jest w naturalnej pozie i właśnie do takiego orła chcemy wrócić – wyjaśnia Zbigniew Podleśny. Po wykonaniu repliki, obecny pomnik najprawdopodobniej zostanie przeniesiony np. do izby pamięci lub muzeum.

Zmiany

W miejscu, w którym obecnie znajduje się monument, pojawią się schody prowadzące do parku. – Dzięki tym wszystkim zmianom, dzieci już teraz zyskały nowe urządzenia na placu zabaw, ich rodzice bezpieczną przestrzeń przy odwożeniu pociech do szkoły, zaś pamięć o powstańcach śląskich w Radlinie już niebawem otrzyma odpowiednią oprawę – peuntuje Marek Gajda z radlińskiego magistratu. W 2018 r. przypada 90 rocznica odsłonięcia pomnika przy ul. Rogozina. Dlatego włodarze przychylili się do wniosków zespołu, aby ponowne jego odsłonięcie odbyło się właśnie w rocznicę tego wydarzenia. (juk)

  • Numer: 39 (880)
  • Data wydania: 26.09.17
Czytaj e-gazetę