Sobota, 21 września 2019

imieniny: Jonasza, Mateusza, Hipolita

RSS

Ulgi śmieciowe dla rodzin wielodzietnych? Będzie dyskusja

26.09.2017 00:00 sub

Grupa rydułtowskich radnych apeluje, by wprowadzić ulgi w opłacie śmieciowej dla rodzin wielodzietnych

RYDUŁTOWY Od 1 października mieszkańców Rydułtów czeka podwyżka stawek za odbiór odpadów komunalnych. Dla tych, którzy segregują śmieci, miesięczna opłata ma wynosić 12 zł od osoby (obecnie jest to 8 zł).

Grupa rydułtowskich radnych – Mariola Bolisęga, Agnieszka Wdowiak, Stefan Sładek, Adam Meslik, Mirosław Jona i Janusz Grabiec – zawnioskowała o wprowadzenie ulg dla rodzin wielodzietnych. Miałby one zostać wprowadzone w formie zwolnień lub dopłat. Na wrześniowej sesji rady miasta złożyli interpelację w tej sprawie. Radni wyliczyli, że do tej pory 5–osobowa rodzina wydawała na śmieci 480 zł rocznie. Biorąc pod uwagę nowe stawki, koszt ten będzie wynosił aż 720 zł w skali roku!

– Tłumaczenie, że rodziny wielodzietne otrzymują ze strony rządu wsparcie w postaci „500 plus”, nie jest do końca w porządku, samorządy otrzymały możliwość wprowadzenia zwolnień w postaci obowiązujących przepisów – napisali radni w swojej interpelacji. Podali też przykłady miast, które wprowadziły dopłaty lub zwolnienia dla rodzin wielodzietnych. W Rybniku opłata za segregowane odpady odbierane od jednego mieszkańca wynosi 11 zł miesięcznie, a dopłata dla rodzin wielodzietnych wynosi 3 zł na osobę. – Mieszkańcy Rydułtów pytają, dlaczego nasze miasto nie może skorzystać z obowiązujących regulacji prawnych dających możliwość wprowadzenia zwolnień, a w świetle obecnej podwyżki wręcz żądają wsparcia i pomocy – podkreślają radni.

W czasie sesji radna Mariola Bolisęga doprecyzowała, że w interpelacji zostały wskazane propozycje rozwiązań. Radni liczą na to, że w przygotowanie konkretnego rozwiązania dla rodzin z Rydułtów włączy się urząd miasta. – Zależy nam na wypracowanie takiego narzędzia, które miałoby na celu wsparcie rodzin wielodzietnych – wyjaśniła radna Bolisęga.

Burmistrz Kornelia Newy zadeklarowała, że zostaną przygotowane odpowiednie propozycje i poddane pod dyskusję. W świetle przepisów za rodzinę wielodzietną uważa się taką, w której jest przynajmniej troje dzieci. (mak)

  • Numer: 39 (880)
  • Data wydania: 26.09.17
Czytaj e-gazetę