Niedziela, 27 września 2020

imieniny: Damiana, Amadeusza, Mirabelli

RSS

W szpitalu ubywa personelu

26.09.2017 00:00 sub

Mniej lekarzy, mniej specjalistów, mniej pielęgniarek i położnych – personel szpitala coraz szczuplejszy. To efekt restrukturyzacji, polegającej m.in. na łączeniu oddziałów szpitalnych.

RYDUŁTOWY, WODZISŁAW ŚL. Sytuacja Powiatowego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Wodzisławiu i Rydułtowach była jednym z punktów obrad wrześniowej sesji rady miasta w Rydułtowach. Szpital był reprezentowany przez Wojciecha Olszówkę, zastępcę dyrektora ds. restrukturyzacji i rozwoju. Rydułtowscy radni mieli do wicedyrektora szereg pytań. Jedno z nich dotyczyło kwestii zatrudnienia.

Co dalej?

– Niepokoi mnie, że dużo osób odchodzi. Odchodzą pielęgniarki, położne, osoby wykształcone – wyliczała radna Danuta Kosteczko, która na co dzień pracuje w wodzisławskiej lecznicy jako położna. Zarówno z jej obserwacji, jak i z obserwacji innych osób, które sygnalizują jej jako radnej problem, odejścia dotyczą głównie młodej kadry. – Mam obawy, że za kilka lat może braknąć pielęgniarek. Jak zaradzić tej sytuacji? – pytała na sesji radna.

Wicedyrektor Olszówka poprosił, by zwolnić go z odpowiedzi. Przypomniał, że jest wicedyrektorem od spraw restrukturyzacji. Zadeklarował, że radna otrzyma odpowiedź na piśmie.

Były starosta też pytał o zatrudnienie

Radna Danuta Kosteczko nie była pierwszą osobą, która publicznie poruszyła temat odejść pielęgniarek. O to samo – tyle że na forum rady powiatu – pytał były starosta, a obecnie radny, Tadeusz Skatuła. Chciał dowiedzieć się, ilu lekarzy i pielęgniarek zrezygnowało z dalszego świadczenia pracy (w formie umowy o pracę lub umów cywilnoprawnych) podczas pełnienia przez Dorotę Kowalską funkcji dyrektora szpitala. Były wicestarosta pytał o to jeszcze przed wakacjami. – Proszę o podanie liczb bezwzględnych, a w przypadku lekarzy również ich specjalizacji – apelował Tadeusz Skatuła.

Mniej lekarzy, pielęgniarek i położnych

W kwietniu 2016 r. w szpitalu było zatrudnionych 104 lekarzy na etatach i 4 na kontraktach (razem 108 lekarzy). W maju 2017 r. szpital zatrudniał 62 lekarzy na etatach i 30 na kontraktach (razem 92 lekarzy). Mniej jest lekarzy specjalistów (kwiecień 2016 to 70 lekarzy specjalistów na etatach i 2 na kontraktach; maj 2017 to 37 lekarzy na etatach i 24 na kontraktach)

W przypadku pielęgniarek i położnych w kwietniu 2016 r. w szpitalu było zatrudnionych 516 osób, natomiast w maju 2017 r. już tylko 467 osób. Spadek zatrudnienia oznacza dla zadłużonego szpitala mniejszy koszt wynagrodzeń.

Powody?

Z odpowiedzi, którą dla radnego Tadeusza Skatuły przygotował wicestarosta Grzegorz Kamiński, wynika, że spadek zatrudnienia wśród lekarzy spowodowany był łączeniem oddziałów szpitalnych: wiosną 2016 r. chirurgii urazowo–ortopedycznej i pediatrii, a później oddziału ginekologiczno–położniczego. – Natomiast spadek zatrudnienia wśród pielęgniarek i położnych również wynikał z łączenia oddziałów szpitalnych. Zwolnienia następowały w sposób „naturalny”, tj. emerytury, renty, wypowiedzenia przez pracowników. Nikt nie został zwolniony. Mimo spadku zatrudnienia w tej grupie pracowniczej obecnie występuje przerost zatrudnienia. Szczególnie wśród położnych – napisał wicestarosta w odpowiedzi na pytanie radnego. (mak)

  • Numer: 39 (880)
  • Data wydania: 26.09.17
Czytaj e-gazetę