Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 38 (879) Data wydania: 19.09.17
Czytaj e-gazetę

Kącik ZUS

Odpowiada: Aldona Węgrzynowicz rzecznik regionalny ZUS Województwa Śląskiego

W kwietniu br. ukończyłem 65 lat i od 1 października wybieram się na emeryturę - będę więc miał w momencie przejścia na emeryturę 65 lat i 5 m-cy życia. Nadmieniam, że 1 sierpnia upłynęło mi 46 lat pracy. Moje pytania. Jak obliczona będzie wysokość mojej emerytury? Czy liczona będzie tylko wartość ogółem kwot zewidencjonowanych (czyli suma zwaloryzowanego kapitału początkowego + zwaloryzowane składki na ubezpieczenie emerytalne + składki na ubezpieczenie emerytalne w wysokości nominalnej) dzielona przez potencjalną długość życia? I ile w moim przypadku ta potencjalna długość życia będzie wynosiła? Czy na wysokość mojej emerytury wpływ będzie miała ilość lat pracy? (W moim przypadku - 46 lat). Jeżeli wpływ będą miały lata pracy, to czy od łącznej liczby lat pracy odliczone będą okresy chorobowe (nieskładkowe) i czy będą one liczone przez cały okres mojej pracy, czy z pewnego (jakiego?) okresu?

Podstawę obliczenia emerytury z FUS, stanowią składki na ubezpieczenie emerytalne z uwzględnieniem ich waloryzacji, zewidencjonowane na ostatni dzień miesiąca, poprzedzającego miesiąc, od którego przysługuje emerytura z FUS oraz zwaloryzowany kapitał początkowy. Podstawa obliczenia emerytury z FUS zostanie podzielona przez średnie dalsze trwanie życia. Emerytura będzie przysługiwała od miesiąca zgłoszenia wniosku, nie wcześniej jednak niż od dnia osiągnięcia wieku 65 lat. Średnie dalsze trwanie życia dla osoby w wieku 65 lat 5 miesięcy wg tablic ogłoszonych przez GUS i obowiązujących od 1 kwietnia 2017 roku wynosi 216,1 m-cy. Zgodnie z art. 25a ust. 2 ustawy emerytalnej w przypadku ustalania wysokości emerytury w trzecim kwartale danego roku – ostatniej kwartalnej waloryzacji składek dokonuje się za pierwszy kwartał danego roku. Staż pracy istotny jest do ustalenia wysokości kapitału początkowego na dzień 31 grudnia 1998 roku. Od 1 stycznia 1999 roku istotny wpływ na wysokość emerytury ma ilość zaewidencjonowanych składek na indywidualnym koncie ubezpieczonego.