Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 37 (878) Data wydania: 12.09.17
Czytaj e-gazetę

Ekonowiny: Gigantyczne wsparcie dla ciepła

Ponad 141 milionów unijnych funduszy popłynie do firmy TAURON Ciepło. Inwestycje poczynione dzięki tym środkom w znaczący sposób poprawią jakość powietrza w naszym regionie.

Będzina, Chorzowa, Dąbrowy Górniczej, Katowic, Sosnowca, Czeladzi, Siemianowic Śląskich i Świętochłowic. W tych ośmiu miastach zlokalizowane są zakłady, w których realizowane będą projekty ograniczające niską emisję i do których popłyną unijne środki. Zmodernizowanych zostanie 855 węzłów cieplnych, prawie 100 km sieci ciepłowniczej ulegnie modernizacji, a o około 50.000 ton dwutlenku węgla zmniejszy się emisja gazów cieplarnianych. To są konkrety - mówi Andrzej Pilot, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

30 sierpnia br. w Katowicach TAURON Ciepło zawarł umowy z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach na dofinansowanie ośmiu projektów w ramach Programu Likwidacji Niskiej Emisji (PLNE). Program jest częścią projektu Grupy Tauron Oddychaj Powietrzem. Uroczyste podpisanie umowy odbyło się z udziałem Jarosława Wieczorka – Wojewody Śląskiego.

Realizowany przez TAURON Ciepło Program, ma na celu likwidację emisji szkodliwych zanieczyszczeń pochodzących ze spalania śmieci i złej jakości paliwa w domowych piecach, a co za tym idzie poprawę jakości powietrza w aglomeracji śląsko-dąbrowskiej. W grudniu 2016 roku TAURON Ciepło złożył wnioski o dofinansowanie Programu Likwidacji Niskiej Emisji w ramach Działania 1.7 „Kompleksowa likwidacja niskiej emisji na terenie województwa śląskiego” Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

Łączna wartość środków finansowych przewidzianych na realizację PLNE to około 250 milionów złotych z czego wartość dofinansowania z WFOŚiGW w Katowicach wyniesie ponad 141 milionów złotych. Dofinansowanie będzie pochodzić ze środków Funduszu Spójności.

– TAURON już od 2012 roku angażuje się w działania edukacyjne, które wskazują na zagrożenia z niskiej emisji. Swoim klientom oferuje alternatywę w postaci ciepła sieciowego. Dzięki prowadzonym kampaniom oraz zaangażowaniu organizacji społecznych i władz samorządowych zauważamy rosnące zainteresowanie i poszukiwanie nowych rozwiązań ogrzewania. Jest jeszcze jednak sporo do zrobienia w tym obszarze i dlatego w roku 2017 podeszliśmy do tego problemu systemowo. Przygotowaliśmy kompleksowy Program, który ukierunkowany jest na realizację konkretnych rozwiązań systemowych – mówi Filip Grzegorczyk prezes zarządu TAURON Polska Energia.

W ramach tego, prawdopodobnie największego w skali regionu przedsięwzięcia, do 2022 roku TAURON Ciepło planuje przyłączyć ponad 180 MW mocy cieplnej w ośmiu miastach aglomeracji śląsko-dąbrowskiej objętych niską emisją tj.: Będzin, Chorzów, Czeladź, Dąbrowa Górnicza, Katowice, Siemianowice Śląskie, Sosnowiec, Świętochłowice.

– Bardzo nas cieszy podpisanie tych umów – to oznacza, że nasze działania w kierunku likwidacji smogu na terenie Śląska i Zagłębia mają szanse być jeszcze bardziej intensywne i efektywne. Liczymy na to, że Program Likwidacji Niskiej Emisji uruchomiony przez TAURON Ciepło zachęci naszych odbiorców do ubiegania się o wsparcie finansowe na kompleksową termomodernizację obejmującą instalacje wewnętrzne centralnego ogrzewania i ciepłej wody. O środki te mogą się starać wspólnoty oraz spółdzielnie mieszkaniowe – mówi Jacek Uhryn, prezes zarządu TAURON Ciepło. (eco)

Dzięki wsparciu Funduszu:

– spadnie emisja gazów cieplarnianych (CO2) o ponad 57.000 ton rocznie,

– zmniejszeniu ulegnie roczne zużycie energii końcowej o ponad 280.000 GJ,

– budowie lub modernizacji poddanych zostanie łącznie ponad 120 km sieci ciepłowniczych,

– 35.000 metrów kwadratowych powierzchni budynków doczeka się termomodernizacji.

Jeśli do tego dołożymy blisko 26 milionów złotych skierowanych do gmin na programy ograniczenia niskiej emisji oraz ponad 4,2 miliona złotych na dofinansowanie wymiany pieców, tzw. „kopciuchów” w ramach naszego programu SMOG STOP, to pokazuje tylko tegoroczny, konkretny wkład Funduszu w kompleksowe rozwiązywanie problemu nadmiernej emisji szkodliwych substancji powstających przy tradycyjnych sposobach produkcji energii cieplnej – mówi Andrzej Pilot, prezes Funduszu.